Kontaktné údaje

MARGOČ s.r.o.

962 31 Sielnica 377

IČO 36690686

IČ DPH SK 2022259503

 

 

Info-Hotline

 

 

 

 

 

 

 

 CZIN.eu

 

 WebShopy - Katalog internetovych obchodov

 

Navštívte KOI KAPRE A ZÁHRADNÉ JAZIERKA v ShopMania

 

Pozri.sk - Katalog

 

www pesiazona.sk najväčšia nákupná zóna na webe

 

Ako chytiť kapra v jazierku ?

07.09.2012, 12:46, Juraj Margoč

Kúpiť rybu, vypustiť ju do jazierka je jednoduché, ale ako ju chytiť ? Hlavne ak je jazierko veľké, členité, hlboké ?


Možno Vás práve napadne a že prečo rybu chytať ? Určite sa počas chovu vyskytne dôvod - napr. v prípade príznakov ochorenia, ak treba rybu preliečiť,  pri jesennom zlovovaní,  pri meraní, vážení a pod.

Treba si uvedomiť, že každé lovenie rybe spôsobuje stres a malo by byť pre ňu čo najšetrnejšie.

Pri veľkých jazierkach používame originál záťahovú sieť, ktorá na vrchnej časti je vybavená polystyrenovými plavákmi (kopíruje hladinu)  a na spodnej časti je zaťažená oceľovým drôtom (tak klesne na dno a v ťahaní kopíruje dno).

 

Pri  lovení sú potrební min 2 ľudia. Jeden je na jednom konci jazierka a druhý na druhom. Obidvaja ťahajú sieť k jednému miestu , dávajú súčasne pozor, aby boli boky siete pritlačené ku brehom, aby ryby neušli. Takto sa ryby zatiahnu do malého priestoru a z neho sa pohodlne vyberú buď podberákom, alebo rukávom. Pri prvom zatiahnutí sa nie vždy podarí chytiť všetky ryby a je potrebné zatiahnuť viac krát. Samozrejme treba mať už predtým na brehu  prichystanú nádobu s vodou, do ktorej sa zlovená ryba  umiestni, ďalej vzduchovanie a kryt proti vyskočeniu. Vylovené ryby rovnomerne rozmiestnime do viacerých nádob, aby sme sa vyhli hustej obsádke v jednej nádobe.  

 

 

Podberák by mal byť prispôsobený dĺžke ryby, okrúhly a plochý. Plochý z titulu, aby sieťovina vo vode kládla čo najmenší odpor pri prenasledovaní ryby.

  

 

 

Rukáv býva vyrobený z priedušného materiálu, alebo vodeodolného (tento je lepší, nakoľko nie ste z lovenia mokrý a ryba je lepšie chránená). Rybu vylovíte aj s vodou, prenesiete ku nádobe a opačným koncom rukávca vypustíte, pričom rybu vôbec nechytáte rukami. Týmto spôsobom nedochádza k narúšaniu slizu na pokožke ryby.

 

 

Existujú podberáky, ktoré používajú "rybári-kaprári" na rybačkách. Sú hlboké, tvarom pripomínajúce vrece, výhoda je, že sú pomerne lacné. Ale tieto podberáky nepatria k výbave KOI milovníka. Prostredníctvom týchto podberákov sa môžu KOI vážne zraniť. Predovšetkým sa plutvy zachytávajú do očiek podberáka, ťažko sa uvoľňujú a často je potrebné buď vystrihnúť dieru do podberáka na uvoľnenie ryby, alebo zastrihnúť do plutvy, čo je ten horší prípad.  

    

 

 

 

Pri malých jazierkach chytáme rybu s podberákom. Ak sa nám nedarí rybu chytiť, spustíme trochu vodnú hladinu, aby plávala v menšom objeme vody. V plochom podberáku si rybu privedieme ku brehu a opäť prelovíme pomocou rukáva.

 

Nesprávne zaobchádzanie s KOI sa môže odzrkadliť na ich  zdraví. Stresovaná ryba je nekľudná, so stiahnutými plutvami, neprijímajúca potravu. V horších štádiách ležiaca na boku.

 

Názorný postup  : 

 

              

               Pred záťahom

 

 

              

               Priestor sa zužuje

 

 

              

               Zatiahnuté KOI

 

 

              

               Vylovenie podberákom a prelovenie rukávom

 

 

              

               Jednoduché prenesenie v rukáve

 
« Späť


Diskusia: "Ako chytiť kapra v jazierku ?"
Dátum: Meno: Komentár:
- Žiadne komentáre -
Pridať komentár | Zobraziť všetky komentáre