Kontaktné údaje

MARGOČ s.r.o.

962 31 Sielnica 377

IČO 36690686

IČ DPH SK 2022259503

 

 

Info-Hotline

 

 

 

 

 

 

 

 CZIN.eu

 

 WebShopy - Katalog internetovych obchodov

 

Navštívte KOI KAPRE A ZÁHRADNÉ JAZIERKA v ShopMania

 

Pozri.sk - Katalog

 

www pesiazona.sk najväčšia nákupná zóna na webe

 

Chemická filtrácia v jazierku

18.02.2011, 18:05, Juraj Margoč

Fosfor , zlúčeniny dusíka a iné organické látky negatívne ovplyvňujú...


kvalitu vody, prinášajú zdravotné riziko pre ľudí a zvieratá. Sú prítomné vo vode ako

a) anióny (predovšetkým fosfát)

b) katióny ( amoniak, ťažké kovy)

Rastlinstvo prítomné v jazierku z časti eliminuje tieto škodlivé látky, avšak ich nedokáže úplne odbúrať. To dosiahneme chemickou filtráciou, použitím

 

1. AKTÍVNEHO UHLIA, alebo

2. ZEOLITU

 

 

Aktívne uhlie  je uhlík s vysokou pórovitosťou. Absorbuje amoniak, zbytky liečiv a zafarbenie vody. Nie však natrvalo. Nie je schopné reaktivovať (obnoviť svoje absorpčné schopnosti).

 

 

Zeolit je minerál, hydratovaný silikát vápnika, horčíka a draslíka. Zeolity sú po celom svete prítomné.

Prírodný zeolit  sa stará o zachovanie veľmi dobrej kvality vody. Je vysoko pórovitý a má obrovskú absorpčnú povrchovú schopnosť. Vďaka pórovitosti usídľuje nitrifikačné baktérie, ktoré sú dôležité pri biologickej filtrácii v jazierku. Dostupný je v rôznych frakciách. Z filtračného hľadiska majú väčší význam menšie frakcie, s väčšou povrchovou plochou.

 

Zeolit je iónomenič. Na jednej strane odovzdáva vode svoje ióny Ca, Mg, K a na strane druhej prijíma ióny NH4. Avšak neprijíma anióny napr. anión fosfátu (látky, na ktorej sa riasy priživujú a dostáva sa do jazierka kŕmením rýb). Na odbúranie fosfátu sú určené komerčné produkty napr. Tripond Phosphat Minus.

 

Výmenu iónov robí zeolit tak dlho, až kým sa " neopotrebuje ". Opotrebenie je individuálne, závisí od veľkosti jazierka, hustoty rybej obsádky a množstva škodlivých látok vo vode. Ako zistím, že zeolit je opotrebený ? Jednoducho - testami kvality vody, alebo aj vizuálne objavením výskytu rias a zákalom vody.

 

Opotrebenie sa dá zvrátiť "reaktiváciou". T.j. 24 h kúpeľom v  3-5% roztoku soli . Pred jeho vložením do jazierka je potrebné ho opláchnuť čistou vodou.

 

Zeolit  umiestňujeme  do filtračných sáčkov, vo filtrácii najlepšie do poslednej komory, v jazierku do blízkosti vodopádov a do pobrežných zón. Dôležité je, aby cez zeolit prúdila voda. Dávkujeme cca 2,5 kg zeolitu na 5 m3 vody.

 

 

VÝHODY ZEOLITU :

* absorbuje amoniak,  1g zeolitu dokáže absorbovať 7-14 mg NH4

* absorbuje ťažké kovy

* zreteľne redukuje riasy v jazierku

* usídľuje nitrifikačné baktérie

* nezaťažuje vodu

* je dekoratívny

 

Hoci je dnes veľmi populárne dlhodobé použitie zeolitu v okrasných a kúpacích jazierkach, zvlášť vhodné je použiť zeolit v novozaložených filtračných systémoch, kde nie je vytvorený film nitrifikačných baktérií na filtračných médiách. Rovnako v jarnom období ryby majú značnú spotrebu potravy po zime, pričom filtrácia nefunguje úmerne potrebám jazierka.  V letnom období naopak  môže dôjsť k tak vysokej spotrebe potravy a produkcii amoniaku, že je opäť potrebné systém podporiť. To isté platí v prerybnených nádržiach.

 

Častým argumentom proti použitiu zeolitu v chove KOI je jeho údajná nemožnosť kombinácie so soľou v jazierku. Ako vieme, 1 kg soli na 1m3 vody významne vytesňuje dusitany z krvi rýb pri podmienkach nedostatočnej alebo nezabehnutej filtrácie. 3 kg soli na m3 vody dokonca zabraňujú rastu rias. Vyššie koncentrácie používame pri liečbe rýb. Teoreticky by teda mohlo dôjsť k spätnému vylúčeniu amoniaku do vody pri použití soli. Keď si ale porovnáme koncentrácie soli, aké používame pri samotnom chove a koncentráciu potrebnú na regeneráciu zeolitu, čiže vylúčenie amoniaku z minerálu, vidíme rádové rozdiely. To znamená, že pokiaľ už v jazierku máme istú koncentráciu soli, zeolit môžeme aplikovať bez problémov, pri dodatočnej aplikácii soli do jazierka, kde už je použitý zeolit musíme mať na pamäti, že časť amoniaku sa skutočne do vody môže spätne vylúčiť.  Vylúčenie  však prebehne v malom množstve a nie nárazovo a nespôsobí   žiadne problémy. 

 
« Späť


Diskusia: "Chemická filtrácia v jazierku "
Dátum: Meno: Komentár:
13.07.2011, 13:14 Miroslav filtracia v jazierku, zalozenie noveho jazierka
25.07.2012, 22:45 Re: filtracia v jazierku, zalozenie noveho jazierka
Pridať komentár | Zobraziť všetky komentáre