Kontaktné údaje

MARGOČ s.r.o.

962 31 Sielnica 377

IČO 36690686

IČ DPH SK 2022259503

 

 

Info-Hotline

 

 

 

 

 

 

 

 CZIN.eu

 

 WebShopy - Katalog internetovych obchodov

 

Navštívte KOI KAPRE A ZÁHRADNÉ JAZIERKA v ShopMania

 

Pozri.sk - Katalog

 

www pesiazona.sk najväčšia nákupná zóna na webe

 

Filtrácia vody s aktívnym uhlím

24.10.2012, 09:37, Juraj Margoč

Aktívne uhlie je veľmi efektívny, ale často zle pochopený filtračný materiál.


Vyrába sa zložitým procesom rozpálenia rastlinných alebo minerálnych látok (drevo, rašelina, hnedé alebo čierne uhlie), dehydráciou a destiláciou pri teplote 500-1000 st. Celsia. Na konci výrobného procesu vzniká produkt s povrchovou plochou 500-1500 m2/gram a to v závislosti od štruktúry (práškový, alebo zrnitý). V KOI jazierkach sa používa posledne menovaný so zrnitosťou cca 4 mm.

 

Teplota ovplyvňuje znečistenie v jazierku

Hoci aktívne uhlie patrí k chemickým filtračným materiálom, v jazierku redukuje nečistoty po fyzikálnej stránke. Nenaväzuje žiadne chemické väzby s obsiahnutými látkami vo vode. Amoniak, alebo farbivá, ktoré môžu byť ním odstránené z vody sú držané silami na jeho povrchu.Tieto sily priamo súvisia s teplotou.

 

Platí :  čím je vyššia teplota, tým nižšia je povrchová sila aktívneho uhlia, inými slovami o to menej nečistôt môže byť zachytených na jeho povrchu.

 

Pri teplote 300 st Celsia, povrchové sily aktívneho uhlia sú také nízke, že prakticky všetky zadržané látky sa opäť uvoľňujú.

 

Čistá voda pomocou aktívneho uhlia

Ako bolo zmienené vyššie, má aktívne uhlie schopnosť odstrániť z vody amoniak a farbivá. Okrem iného existuje množstvo ďalších látok, ktoré odbúrava napr. chlór, ozón, liečivá...

V jazierkových filtráciách sa umiestňuje do posledných komôr, kde koncentrácia amoniaku je už zredukovaná filtračnými materiálmi z predchádzajúcich komôr,  nedochádza tak k jeho zbytočnému zaťažovaniu a môže sa lepšie využiť na odbúranie látok, ktoré sú biologicky z vody ťažko odbúrateľné. Máme na mysli žlté farbivo pochádzajúce z organických zlúčenín t.j. odumretých častí rastlín, zbytkov krmív. Toto farbivo spôsobuje žlto-hnedý nádych vody v jazierkach.

Pri správnom množstve aktívneho uhlia dokáže byť voda v jazierku už v priebehu niekoľkých dní krištálovo čistá. Presné dávkovanie na dané jazierko sa nedá paušálne stanoviť. Vždy sa to odvíja od hustoty rybej obsádky, množstva a typu podávaného krmiva, množstva rastlinstva.

Pre bežné 20 m3 jazierko by malo postačiť 20 litrov aktívneho uhlia, ktoré by malo byť vymenené za nové, každých 6-8 týždňov.

Obzvlášť výhodné je nasadenie aktívneho uhlia na KOI výstavách, kde je relatívne veľa KOI v malom množstve vody počas viacerých dní.

 

 

Aktívne uhlie

 
« Späť


Diskusia: "Filtrácia vody s aktívnym uhlím"
Dátum: Meno: Komentár:
- Žiadne komentáre -
Pridať komentár | Zobraziť všetky komentáre