Kontaktné údaje

MARGOČ s.r.o.

962 31 Sielnica 377

IČO 36690686

IČ DPH SK 2022259503

 

 

Info-Hotline

 

 

 

 

 

 

 

 CZIN.eu

 

 WebShopy - Katalog internetovych obchodov

 

Navštívte KOI KAPRE A ZÁHRADNÉ JAZIERKA v ShopMania

 

Pozri.sk - Katalog

 

www pesiazona.sk najväčšia nákupná zóna na webe

 

Jar v jazierku, kontrola kvality vody a jej zlepšenie

20.03.2012, 21:57, Juraj Margoč

Máme za sebou tuhú zimu. Len málo...


chovateľov "prežilo" bez strát. Ryby sú vyčerpané a my im umožníme zotaviť sa po zime.

Častým javom je prebytok rias, čo je dôsledok vypnutej filtrácie cez zimu. Vláknité riasy môžeme mechanicky odstrániť, účinnejšie je rozsypať po hladine TRIPOND Peroxyd a až pri teplote vody 12 st. Celsia aplikovať Algae Away. Povysávame dno od usadenín, snažíme sa pritom ryby príliš nestresovať. Pri teplote aspoň 6 st. Celsia spustíme filtračný systém - zapojíme čerpadlo, vymeníme žiarivku v UV lampe a aplikujeme štartovacie baktérie. Ryby kŕmime od 10 stupňov, použijeme špeciálne krmivo  pre kŕmenie na jar ALKOTE Wheat Germ, rozprašovačom strekneme na granule vitamíny a probiotické prípravky, čím posilníme ich imunitu . Pri teplote vody 12-18 st. Celsia sú ryby najviac náchylné na virémie a rôzne plesne.

Meriame kvalitu vody. Najrýchlejšie zabíja amoniak, pri zvýšených hodnotách sa snažíme nájsť príčinu a okamžite vymeníme časť vody. Dusitany sú obvykle po zime vyššie. Aby sme zamedzili škodlivým účinkom nasypeme do vody bezjódovú soľ v koncentrácii 1-1,5 kg/ m3. Postupne s oteplením sa filter zabehne a hodnoty by sa mali normalizovať. Hodnoty pH, KH, GH spolu navzájom súvisia a občas ich môžeme premerať, následne aj niečo s ich hodnotami urobiť. Stabilita pH je základným predpokladom dobre fungujúceho nitrifikačného procesu. Je to hodnota určujúca koncentráciu kyselín a zásad vo vode. Pokiaľ je pri jazierku dobre dimenzovaný a zebehnutý filter, nemalo by dochádzať k väčším výkyvom. V praxi však často ku kolísaniam dochádza, čo vedie k znižovaniu množstva baktérií zneškodňujúcich jedy. Za optimum by sme mohli považovať pH 7-8. Táto hodnota je dosť nízka na to, aby nedochádzalo ku spätnej redukcii dusičnanov na dusitany a následne na amoniak, čo vedie ku smrti rýb. Pokiaľ nameriame vysoké hodnoty pH, znížime ho pomocou TRIPOND pH Minus. Je veľmi nebezpečné mať pH nad 8,5, je tu vysoká pravdepodobnosť otravy amoniakom. Pokiaľ nameriame málo, skúsime zvýšiť pufračnú schopnosť vody. Používame prípravok TRIPOND Teich Stabil. S pH súvisí aj uhličitanova tvrdosť vody - alkalita vody. Test ukáže, aká je vysoká. Pokiaľ nameriame hodnotu 4-8, môžeme byť spokojní, nepredpokladáme väčšie výkyvy pH.  Pokiaľ nameriame pod 4 či 1, hrozí veľké nebezpečenstvo všetkým vodným živočíchom.

Vplyvom biologických procesov, činnosti rias v priebehu dňa sa mení množstvo CO2 vo vode. Pokiaľ voda nedisponuje zásadami, ktoré účinky kyselín zmiernia-reagujú s nimi, pH poklesne i pod hodnotu 5, čo ryby nemusia prežiť, nitrifikačné baktérie takisto. Následne pri zničení...Snažíme sa preto KH udržovať v danom rozmedzí a v prípade potreby pomocou TRIPOND KH+ zvýšiť.

Pri vysokom pH je podiel zásad vo vode vysoký, amoniak môže byť vo vode vo vysokej koncentrácii a hrozí otrava. Pomôže TRIPOND pH minus.

Vyššie som spomínal pufračnú schopnosť vody, čo znamená tlmiť výkyvy pH. Vieme ako ju zvýšiť. Pre meranie používame takisto test GH (celkovej tvrdosti vody). Držať GH nad 10 je rozumné riešenie.

Z uvedeného vyplýva, že krištáľovo čistá voda nemusí predstavovať ideálne prostredie pre ryby a rastliny, až meranie ukáže, či je táto voda vyhovujúca aj chemicky. Pokiaľ zistíme problém, skúsime si zmerať zdrojovú vodu. Pokiaľ je vyhovujúca, treba hľadať príčiny v samotnom jazierku. Prebytky rias nesvedčia o dobre fungujúcom prostredí. Platí ale, že pri správne nadimenzovanom filtračnom systéme, jeho objeme a prietokových parametroch by sme mali udržať parametre blízke optimu. Samozrejme, hlavne vláknitá riasa ukáže, ako blízko tomu sme. Pokiaľ nitrifikačné baktérie ako čiastočný konkurent rias " požierajú " živiny vo veľkom množstve, dosiahneme "porast" vláknitej riasy do 1 cm. Pokiaľ sa nám nedarí riešiť príčinu, musíme rast rias obmedzovať pomocou Algae Away, alebo pravidelne odbúrať cez TRIPOND Peroxyd. Ďalšou možnosťou je bojovať cez obsah fosfátu v jazierku.  Pokiaľ po premeraní zistíme vysokú koncentráciu, prípravkom Phosphat Minus vieme obsah fosfátov znížiť.

Čo a ako často ...

Niekde stačí robiť zásah raz za sezónu, inde častejšie. Často sa ma pýtate, či všetky tie testy a látky na úpravu vody používam. Ja mám vstupnú vodu s pH 7,2-7,5, KH 8, GH 17, PO4 0, dusitany na nule a dusičnany tiež. Čiže ideálne parametre. Často ale pri rybách nameriame úplne iné hodnoty, čo ukazuje na možnosti zlepšenia a hľadania príčin. Aby som o ryby neprišiel, skutočne musím občas robiť zásahy pomocou úpravy vody. Po zabehnutí na začiatku sezóny po pridaní baktérii len občas skontrolujem hodnotu vody a sledujem správanie rýb. Nechuť k jedlu je jasným signálom, že niečo nie je v poriadku.Pri otrave amoniakom možme sledovať rôzne príznaky-kývavé pohyby pri hladine,malátnosť,inokedy zasa trhavé nekoordinované pohyby,často vypúlené oči, zmenu intenzity sfarbenia.Pri otrave dusitanmi sa ryby dusia aj napriek dostatku kyslíka vo vode,môžu sa otierať,su vnímavé voči parazitom a bakteriozam.Bez správnej diagnostiky sa často lieči domnelá choroba,pritom vždy začnime od vody-aké je vlastne prostredie,v ktorom sa ryby nachádzajú.Pokiaľ niekto beží niekam do obchodu a pýta si niektorý "univerzálny" prípravok proti všetkým chorobám,čo je väčšinou zmes formaldehydu a farbiva,situáciu len zhorší,pretože ešte viac rozbije filter.Po nameraní vysokych hodnôt amoniaku znížime pH,pri dusitanoch pridáme do vody bezjodovu soľ .V obidvoch prípadoch vymeníme časť vody,podporíme nitrifik. proces pridávaním baktérii do vody.Najprv sa zníži obsah amoniaku a zvýši dusitanov,po čase aj tie prejdú na menej škodlivé dusičnany.Obmedzíme krmenie.Dusičnany nezabíjajú,ale obmedzujú rast rýb.Z vody ich odoberajú vodné rastliny.

Celá problematika vyzerá zdanlivo zložito ,ale v skutočnosti je riešenie jednoduché.Správne dimenzovaná filtrácia vytvára optimalne podmienky pre ryby,minimalizuje stres a riziko úhynu je minimálne.Pozorujme život v jazierku a tešme sa z neho!

 
« Späť


Diskusia: "Jar v jazierku, kontrola kvality vody a jej zlepšenie"
Dátum: Meno: Komentár:
- Žiadne komentáre -
Pridať komentár | Zobraziť všetky komentáre