Kontaktné údaje

MARGOČ s.r.o.

962 31 Sielnica 377

IČO 36690686

IČ DPH SK 2022259503

 

 

Info-Hotline

 

 

 

 

 

 

 

 CZIN.eu

 

 WebShopy - Katalog internetovych obchodov

 

Navštívte KOI KAPRE A ZÁHRADNÉ JAZIERKA v ShopMania

 

Pozri.sk - Katalog

 

www pesiazona.sk najväčšia nákupná zóna na webe

 

Jazierková fólia - pvc, tekutá, epdm. Ktorú použiť ?

23.02.2017, 12:56, Juraj Margoč

Jazierková fólia je nevyhnutná pre zabezpečenie stálej hladiny vody v jazierku. Na trhu sú 3 druhy fólií a budúcim majiteľom jazierok sa ťažko rozhoduje pri jej výbere.


Tu Vám ponúkame orientačného sprievodcu, ktorý by Vám pri rozhodovaní mohol byť nápomocný.

 

 

Na trhu môžete zakúpiť PVC fólie od rôznych výrobcov ako napr. OASE, UBBINK, FATRAFOL, BLAGDON a pod., v rôznych šírkach /od 1m a viac/ a hrúbkach /0,5 mm, 0,8 mm, 1,0 mm, 1,2 mm, 1,5 mm a viac/.


Čo sa týka hrúbky 0,5 mm, táto hrúbka PVC fólie nie je vhodná k stavbe jazierok.


Fólia 0,8 mm hrubá sa málo používa, ak sa však pre ňu predsa len rozhodnete, doporučujeme ju len pre malé jazierka max. do hĺbky 1 m a to, s vypieskovaním dna.


Štandardná hrúbka, najčastejšie používaná je jazierkova folia 1 mm a 1,5 mm. Tieto hrúbky sa používajú pri väčších a hlbších jazierkach. Z dôvodu hmotnosti a problematickej manipulácie sa fólie hrúbky nad 1 mm dodávajú v šírkach do 2 m.

 

Keď už viete, akú hrúbku fólie potrebujete, ešte sa musíte rozhodnúť pre šírku a to v závislosti od toho, či budete fóliu pokladať
a) v celku
b) v pásoch, a následne fóliu zvárať, alebo lepiť
 

Tu je potrebné zdôrazniť na rozdiel medzi lepením  a zváraním jazierkovej fólie. Nejde o samotnú prácu ,ale skôr vhodnosť postupu. Tvrdím že PVC fólia  sa má zvárať, pričom lepenie je skôr o núdzovom zalepení poruchy vzniknutej napríklad mechanickým poškodením.
Jeden aj druhý spôsob pokládky má svoje výhody a nevýhody. Tu si ich spomeňme :

 

Varianta a) pokládka fólie v celku:
výhody - rýchlosť pokládky, žiadne spoje, priaznivá cena
nevýhody - zlá manipulácia, v prípade veľkých jazierok vysoká hmotnosť fólie, veľký materiálový odpad, prítomnosť neestetických záhybov. Do záhybov sa ukladá kal, často „vlajú“ vo vode. Jazierko sa zle vysáva a nie je možné ho ľahko vyčistiť ani po vypustení. Častou požiadavkou na nás je spájanie fóĺie po určitom čase od vybudovania. Je veĺmi tažké až nemožné urobiť zodpovedný spoj v mieste faldu.

 

Varianta b) pokládka fólie v pásoch:
výhody - max. využitie materiálu, úspora financií v prepočte na použité m2, neprítomnosť neestetických záhybov
nevýhody - pracnejšia pokládka, vyžadujúca odbornú skúsenosť a strojové vybavenie (teplovzdušnú pištol, prítlačné valčeky), v prípade zlého spoja možnosť pretekania. Preferujeme zváranie 1,5mm fólie a hrubšej. Dokážeme zvariť aj 0,5 mm, ale pri 1 mm a menej na problematických miestach, pri nerovnom podklade sa fólia ľahko prepáli, vzniká struska , problematické miesto môže začať prejavovať netesnosť po čase. Osobne trvám na kontrole spojov ihlou a zaliatí tekutou zálievkou, čím sa utesnia aj prípadné kapiláry v spoji.

 

Pri kúpe PVC fólie je vhodné staviť viac na kvalitu (overeného výrobcu), ako na cenu, nakoľko lacné fólie môžu obsahovať stopy kadmia, olova, ktoré sú obzvlášť škodlivé pre ryby a rastliny. Podobne jazierkové fólie majú do určitej miery limitované uvolňovanie rozpúšťadiel do vody. Treba tiež vedieť , že položená fólia stráca postupne svoju pružnosť a vláčnosť. Po nahriatí práve v miestach vyššieho ťahu ,či pri zlom kontakte s podkladom sa často trhá, praská a tažko sa navára. Najmä pokiaľ bola vystavená UV žiareniu bez ochrany napr. štrkom či geotextíliou. Najviac zraniteľná je práve na rozhraní vody a vzduchu, teda na hladine.

 

 

 

Sú to umelo vyrábané elastoméry, ktoré sú fyzikálno-chemicky podobné prírodnému kaučuku.
Skratka EPDM = Etylén-Propylén-Dién-terpolyMér.


Tiež, ako PVC fólie, aj  epdm fólie sa vyrábajú v rôznych šírkach (od 1m a viac) a hrúbkach. Pre stavbu záhradných jazierok, či už okrasných, alebo kúpacích (biobazénov), postačuje hrúbka 1,02 mm.  Firestone folia je osvedčená na trhu a používame ju na našich ralizáciách jazierok.
 

Šírku volíme v závislosti od spôsobu pokládky (v celosti, alebo v pásoch).


Pokládka v celosti
výhody - rýchlosť pokládky, žiadne spoje
nevýhody - zlá manipulácia, v prípade veľkých jazierok vysoká hmotnosť fólie, veľký materiálový odpad, prítomnosť neestetických záhybov

 

Pokládka v pásoch
výhody - max. využitie materiálu, úspora financií, neprítomnosť neestetických záhybov
nevýhody - pracnejšia pokládka, vyžadujúca skúsenosti

 

Výhody EPDM fólie, oproti PVC fólii :

-dlhá životnosť

-vysoká odolnosť proti UV žiareniu, ozónu

-mimoriadna flexibilita

-vysoká ťažnosť, veľmi elastická, pružná

-biologicky bezpečná, vhodná pre všetky typy jazierok (okrasné, koi jazierka, biobazény)

EPDM fólia zostáva pružná aj pri nízkych teplotách do -40 stupňov Celzia, to ju predurčuje k pokládke po celý rok. Je elastická až o 300 %, čo jej umožňuje ľahko sa prispôsobiť nerovnostiam terénu. Základný materiál pre jej výrobu neobsahuje žiadne zmäkčovadlá a žiadne toxické látky.

 

Nevýhody EPDM fólie, oproti PVC fólii :

-vyššia cena, pracné spájanie, nutnosť použitia špeciálnych doplnkov ako páska – Splice tape a lepidlo- Primer

Aj napriek vyššej cene sa stáva čoraz vyhľadávanejšia.
V zásade pri rovnakom jazierku napríklad elipsovitého tvaru vzniká menší počet faldov pri EPDM ako pri PVC fólii.
Veľmi dôležitá je problematika kotvenia, uchytenia fólie o podklad. EPDM môžeme celoplošne prilepiť o podklad lepidlom Bonding Adhesive. Je potrebné naniesť lepidlo na podklad a tiež na fóliu a po zavädnutí nalepiť. Potrebujeme na to priestor a dostatok rúk najmä pri lepení väčších rozmerov. Fólia sa lepidlom samozrejme trošku naleptá a mierne zvlní, s čím treba rátať. Následne je potrebné plochu zavalčekovať, pozor na vznik záhybov!


Pri PVC je situácia z nášho pohľadu jednoduchšia. Pokiaľ sa jedná o napr. stenu, uchytíme poplastovanú lištu navrchu a pri pätke steny a následne fóliu navárame a napíname na lištách. Postup je celkove rýchlejší ako pri EPDM, na druhej strane sú prípady keď volíme jeden typ a inde druhý...

 


 

Tekutá fólia je vhodná k použitiu ako uzatvárací náter pre nádrže, jazierka, ktorých povrch je z betónu, kameňa, alebo kovu. Použitie je jednoduché. Kvapalina sa aplikuje na suchý a čistý povrch v 2-3 vrstvách pomocou valčeka , alebo striekania z vákuového zariadenia, až po dosiahnutie požadovanej hrúbky fólie. Menej často sa tekutá fólia používa s priamou aplikáciou na pôdu. Aplikuje sa na položenú geotextíliu s počiatočným zafixovaním v hornej časti jazierka. V prípade aplikácie na šikmé a kolmé steny je nutné zahustiť fóliu pridaním špeciálneho zahusťovadla. Nanáša sa v niekoľkých vrstvách napr. pri použití 3 vrstiev môžete dosiahnuť hrúbku fólie aj 2 mm.


Výhody - rýchla aplikácia
 

Nevýhody - v prípade nesprávnej aplikácie (na mokrý, špinavý, mastný povrch) môže dôjsť k jej olupovaniu a v KOI jazierkach jej následnému možnému odštipkávaniu a požitiu rybami, v ďalšom prípade môže dôjsť k zaneseniu čerpadla.

 

Pokiaľ sa čitateľ dostal až sem, predpokladáme, že získal určitý prehľad . Následne treba zvoliť vhodný materiál, hrúbku a postup. Osobne dávam doporučenie čo a ako použiť po obhliadke, niekedy je možné použiť aj 3 alternatívy.

Za roky praxe môžem povedať nasledovné:
Pri jednoduchšom tvare jazera, ovál, kruh, ak je pomer plochy k hĺbke relatívne veľký, doporučujem kaučuk.

Pri zložitejšom tvare, hranách, schodoch, uhloch som naklonený k zváraniu PVC fólie.


Tekuté folie sa mi viac pozdávajú do interiéru, vzhľadom k často sezónne vysokej hladine spodnej vody.


 

 
« Späť


Diskusia: "Jazierková fólia - pvc, tekutá, epdm. Ktorú použiť ?"
Dátum: Meno: Komentár:
- Žiadne komentáre -
Pridať komentár | Zobraziť všetky komentáre