Kontaktné údaje

MARGOČ s.r.o.

962 31 Sielnica 377

IČO 36690686

IČ DPH SK 2022259503

 

 

Info-Hotline

 

 

 

 

 

 

 

 CZIN.eu

 

 WebShopy - Katalog internetovych obchodov

 

Navštívte KOI KAPRE A ZÁHRADNÉ JAZIERKA v ShopMania

 

Pozri.sk - Katalog

 

www pesiazona.sk najväčšia nákupná zóna na webe

 

Jazierkový vysávač, údržba, čistenie od rias

23.02.2017, 11:46, Juraj Margoč

 

Určite ste to už všetci zažili. Príde jar, jazierko rozmrzne, vyzerá oveľa horšie ako v letnej sezóne.

Príčiny sú jasné, živiny.....


sa nemajú kde a akým spôsobom spotrebovať, pretože aktivita nitrifikačných baktérií je ovplyvnená nízkou teplotou v zimnom období. Riasam sa naopak výborne darí, pretože sa dokážu množiť aj pri nízkej teplote. Limitujú ich iba živiny, ktorých je aj v zime dostatok.


Na jar, pokiaľ sme živiny nedokázali alebo zabudli eliminovať, sa obvykle snažíme jazierko dostať do „ pozerateľného stavu“. Máme v zásade viac možností:

  1. Kompletne vyčerpať vodu, odloviť ryby ,všetko vydrhnúť, odsať a začať „odznova“. Jedná sa o pracné riešenie, používané pri malých jazierkach. Osobne ho považujem za krajné riešenie.
  2. Snažiť sa odsať čo najviac živín zo štrku a dna nejakým technickým prostriedkom, najčastejšie jazierkovým vysávačom.

V tomto článku sa budeme zaoberať druhou možnosťou.


Iste ste už ten obrázok na webe videli, mladá slečna sa usmieva, prípadne starší manželský pár nadšene pracuje s niektorým z dostupných typov jazierkových vysávačov. Vyzerajú vždy tak šťastne a spokojne….Ja tvrdím, že pokiaľ zákazník pochopí výhody a nevýhody jednotlivých modelov, následne ich konfrontuje s veľkosťou svojho jazierka a hlavne so svojím rozpočtom, skutočne môže byť spokojný. Čo si teda treba všímať ?

 

Jazierkový vysávač Pontec PondomaticOsobne ma nejak zvlášť netrápi spotreba, hmotnosť či dĺžka kábla. Dôležitý je naopak výkon motora a sacia hĺbka. Jazierkový vysávač  Pondomatic a základný Oase Pondovac classic sú v podstate tie isté vysávače. Majú len jednu komoru, niekoľko sekúnd sajú a naopak podobný čas vypúšťajú vodu bez toho, aby aktívne sali vodu s kalom z jazierka. Oase Pondovac classic má niekoľko nadstavcov naviac, čo nepovažujem za zásadné. Obidva majú zhodne 1400 W. Podla nás sú vhodné na jazierka do 10 m3 a trpezlivejších ľudí, pretože cena nie je všetko…

 

 

 

Jazierkový vysávač Oase Pondovac 4Oase Pondovac 3 a Oase Pondovac 4 majú dve komory, to znamená jednu plníte a druhá sa zatiaľ vypúšťa. Oase Pondovac 4 je o 100 W výkonnejší , má o meter hadice viac a je bohatší čo sa týka výberu nádstavcov. Vysával som s ním už aj 100m2 jazierka, kým som neprešiel na výkonnejší stroj. Výhodou je spoľahlivosť, reklamácie sú len sporadické a tak ako pri čomkoľvek od Oase je možné čokoľvek z náhradných dielov dokúpiť.


Všetky tieto vysávače vypúšťajú vodu gravitačne, to znamená, že nie je možné vypúšťať vodu na vyššie položené miesto ako je samotný vysávač. Niektorí zákazníci si pomôžu vhodnou podložkou pod vysávač, čím sa ale zvyšuje prevýšenie a nestabilita zariadenia.

 

Jazierkový vysávač Oase Pondovac 5Oase Pondovac 5 má obrovskú výhodu oproti predchodcom. Má ďalší motor, ktorý vytláča vodu z komôr do výtokovej hadice, čím zlepšuje výkon a kontinuitu práce. Zatiaľ žiadny zákazník nemal k tomuto modelu negatívne pripomienky. Pri Pondovaci 4 dochádza ku krátkym prerušeniam práce v čase, keď sa strieda plnenie prvej a druhej komory. Pondovac 5 nepotrebuje plavákmi jednotlivé komory striedať, motor saje bez prerušenia v plnom výkone.V tomto prípade je to 1700 W príkon, tak ako pri Pondovaci 4, sací výkon je ale možno až o tretinu vyšší. Cítiť to hlavne vo väčšej hĺbke, čo pocítia napríklad vláknité riasy.
Zásadnú nevýhodu sme v podstate nenašli, ja osobne obľubujem prácu so sacím zvonom a teleskopickou tyčou, čím je možné do cca 15 cm hĺbky vyčistiť štrk zo zóny rastlín. Tento doplnok nie je súčasťou dodávky a je možné ho dokúpiť.

 

Jazierkový vysávač Oase Pondovac PremiumOase Pondovac Premium je svojím výkonom, cenou a príslúšenstvom nepochybne vyššia liga. Sací výkon až 20 000 litrov/h na sacej pumpe, druhá pumpa na odpadovú vodu až 27 000 litrov zaručujú skutočne vysoký výkon. Je možné čerpanie častíc až do 50 mm. Bohaté príslušenstvo obsahuje aj spomínaný sací zvon.

 

 

 

 

Jazierkový vysávač Aqualogistik ProfiPosledným z rady vysávačov je AL Profi jazierkový vysávač. Sací výkon je približne 5500 litrov/h, ale je prakticky nezávislý na hĺbke sania. Používame štandardne 20m saciu aj vypúšťaciu hadicu, pričom výkon nie je zásadne ovplyvnený. Výborným doplnkom je cca 80 cm prepojovacia hadica medzi nerezovou sacou nádobou a gumovým rotorom- impellerom. Na nej pekne vidno, keď vysávame dno väčšieho jazierka, či sa sací zvon nachádza na mieste kalu, pretože cez prepojovaciu hadicu vidno bahno či kusy riasy ktoré práve vysávame. Ked tečie čistá voda, posúvame sa so zvonom vedľa. Dôležitá je najmä sacia hadica, najvhodnejšie je mať kompletnú hadicu vo vode aby sa zbytočne nepoškodila odieraním o hrany kameňov na brehu. Pokiaľ dôjde k nasatiu štrku, ten najprv prepadne do odlučovacej nádoby a nedôjde k poškodeniu rotora. Napriek tomu sa občas stane, že sa niečo vzprieči v oblasti impellera, napríklad žaba /v jarnom období/, tento problém sa rieši zapnutím spätného chodu vysávača. Treba priznať, že prvé naplnenie vodou a spustenie sa treba naučiť, tiež impeller je relatívne hlučný.

 

Dúfame, že sme vám pomohli čiastočne sa zorientovať v ponuke. Ja idem po zime oprášiť jazierkový vysávač a spraviť údržbu jazierka

 
« Späť


Diskusia: "Jazierkový vysávač, údržba, čistenie od rias"
Dátum: Meno: Komentár:
- Žiadne komentáre -
Pridať komentár | Zobraziť všetky komentáre