Kontaktné údaje

MARGOČ s.r.o.

962 31 Sielnica 377

IČO 36690686

IČ DPH SK 2022259503

 

 

Info-Hotline

 

 

 

 

 

 

 

 CZIN.eu

 

 WebShopy - Katalog internetovych obchodov

 

Navštívte KOI KAPRE A ZÁHRADNÉ JAZIERKA v ShopMania

 

Pozri.sk - Katalog

 

www pesiazona.sk najväčšia nákupná zóna na webe

 

KOI kiahne

23.10.2012, 14:03, Juraj Margoč

Ako vyzerajú kaprie "kiahne" ? Sú nákazlivé ? Ako sa dajú vyliečiť ? Tieto a možno podbné otázky si kladiete, ak na svojich rybách zbadáte ....


biele, až do ružova sfarbené kvapkovité útvary, ktoré sa dajú z ryby nechtom odstrániť, často sa však na iných miestach znovu objavia. Možno ich vidieť na plutvách, ústach, alebo i na ostatnom povrchu tela. Niekedy sú okrúhle, alebo oválne a vyzerajú ako kvapnutý vosk. Objavujú sa hlavne v jesenných a jarných mesiacoch.

 

Kaprie kiahne

 

                                    

 

Obzvlášť náchylné sú KOI variety, vyznačujúce sa rýchlym rastom ako Karasugoi, Chagoi, Ochiba a Gosanke, príp Shiro Utsuri.

 

Vyvolávačom je tzv . Herpesvírus CHV-1, podobný herpesu na ľudských perách, ktorý sa objavuje vždy pri oslabení imunitného systému. U KOI je to prakticky v prípade, keď dôjde k veľkým teplotným výkyvom medzi dňom/nocou (o 2-4 st. Celsia), pri nedostatku vitamínov a zlej kvalite vody.

 

Za normálnych okolností zmiznú kaprie kiahne najneskôr v lete, pri teplote vody nad 22 st. Celsia, záleží však na tom, akými zmenami kiahne prejdú. Ak sú už popraskané, hubovité, málokedy si dokáže príroda v regenerácii sama poradiť. Potom je účinné len odstránenie nežiadúceho útvaru vystrihnutím. Treba však počítať s možnou recidívou.

 

Voda nad 22 st. Celsia a bezjódová soľ počas viacerých týždňov resp. mesiacov väčšinou vyriešia problém. K tomu je dôležité posilniť imunitu vitamínom C, betaglukánom príp. mliečnymi baktériami - probiotikami, pravidelne čistiť filtráciu a kontrolovať chem. parametre vody.

 

Hoci sa kaprie kiahne podpisujú pod oslabený imunitný systém, nezabíjajú postihnuté jedince, nie sú nákazlivé. Treba mať na zreteli , že všetky KOI sú nositeľmi Herpesvirusu CHV-1, ale nie u všetkých sa vírus prejaví.

 

Kvalitné, vyvážené krmivo, dobrá voda, stabilná teplota (bez extrémnych denných/nočných výkyvov) sú účinné pri dlhodobom udržaní stabilného imunitného systému KOI.

 
« Späť


Diskusia: "KOI kiahne"
Dátum: Meno: Komentár:
- Žiadne komentáre -
Pridať komentár | Zobraziť všetky komentáre