Kontaktné údaje

MARGOČ s.r.o.

962 31 Sielnica 377

IČO 36690686

IČ DPH SK 2022259503

 

 

Info-Hotline

 

 

 

 

 

 

 

 CZIN.eu

 

 WebShopy - Katalog internetovych obchodov

 

Navštívte KOI KAPRE A ZÁHRADNÉ JAZIERKA v ShopMania

 

Pozri.sk - Katalog

 

www pesiazona.sk najväčšia nákupná zóna na webe

 

Krvácanie zo žiabrí u KOI - maličkosť, alebo príčina smrti ?

29.08.2012, 22:41, Juraj Margoč

Šok, strach, panika.... Čo robiť ?


Ako dochádza ku krvácaniu ? Je to zlé, čo možno proti tomu robiť ? Možno ste sa stretli vo svojej chovateľskej praxi s daným syndrómom a nevedeli ste presne určiť, čo krvácanie vyvolalo.

Pokúsim sa vysvetliť.

Žiabre u KOI sú dosť chúlostivým orgánom. Sú silno prekrvené a na chrupavkovitej kostre pokryté jemnými krvnými kapilárami, ktorých úlohou je látková výmena medzi vonkajším a vnútorným prostredím KOI. Zabezpečujú príjem kyslíka a uvoľňovanie oxidu uhličitého ako i amoniaku.

Hrúbka stien krvných kapilár je veľmi tenká, dokonca tenšia než u suchozemských živočíchov.  Je to z dôvodu, že ryba vo vode je prakticky bez tiaže a  gravitačná sila zeme je kvôli hustote vody znížená. Preto na rybu pôsobí menší tlak. Keď rybu vylovíte z vody von, tlak krvi stúpa pôsobením väčšej gravitačnej sily a vtedy môže dôjsť k prasknutiu tenkých stien krvných kapilár. Najviac sa to stáva pri lovení KOI, keď nie je s nimi šetrne zaobchádzané a ryba je vystavená veľkému stresu.  Narušenie môže prejsť až k striekaniu krvi, ktoré po niekoľkých sekundách samo prestane.

Na druhej strane môže krvácanie znamenať aj ochorenie žiabrí, čo sa menej často stáva a vtedy býva sprevádzané nekrózou (pri odchýlení skrelí hneď zbadáte)

 

Čo robiť, ak Váš KOI krváca ?

1. zachovať kľud

2. pridať viac vody do nádrže, v ktorej je zlovený KOI

3. prikryť nádrž, tma rybu ukľudňuje

4. nevystavovať zbytočne dlho rybu stresu, dlhšia manipulácia s KOI nie je vhodná

 

Krvácanie zo žiabrí možno považovať za anomáliu, vyskytuje sa zriedka, prevažne u KOI s vrodeou preddispozíciou a u KOI s ťažšie znášajúcimi stresové situácie. Nie je to však choroba a takto "postihnutá ryba" môže bez problémov ďalej žiť.

 
« Späť


Diskusia: "Krvácanie zo žiabrí u KOI - maličkosť, alebo príčina smrti ?"
Dátum: Meno: Komentár:
- Žiadne komentáre -
Pridať komentár | Zobraziť všetky komentáre