Kontaktné údaje

MARGOČ s.r.o.

962 31 Sielnica 377

IČO 36690686

IČ DPH SK 2022259503

 

 

Info-Hotline

 

 

 

 

 

 

 

 CZIN.eu

 

 WebShopy - Katalog internetovych obchodov

 

Navštívte KOI KAPRE A ZÁHRADNÉ JAZIERKA v ShopMania

 

Pozri.sk - Katalog

 

www pesiazona.sk najväčšia nákupná zóna na webe

 

Na výlove u Pavla Pelešku

27.11.2013, 19:44, Juraj Margoč

Tak ako každý rok, náš zákazník-priateľ Pali Peleška zlovuje v novembri svoje okrasné jazierko a všetky japan KOI preváža do svojej sofistikovanej zimnej odchovne. S jeho láskavým dovolením Vám prinášam reportáž z tejto akcie.


Ing. Pavol Peleška patrí medzi prvých Slovákov, ktorí navštívili Japonsko práve kvôli nákupu KOI. Disponuje približne 60 m3 jazierkom, ktoré hoci by ho už podľa jeho slov robil inak, je každý rok vylepšené o vyšší level filtračného systému. Má rozsiahle vedomosti a skúsenosti nielen v tejto oblasti, ale i v klasifikácií KOI variet, chorôb, ich diagnostike a liečbe, kŕmení a vôbec všetkom, čo sa týka KOI. Je to súčasne jeden z mála ľudí na Slovensku, ktorého názor na každý problém vždy uvítam, pretože viem, že je podložený nie surfovaním po nete ako je to dnes moderné, ale skutočne praktickými skúsenosťami.

 

V jazierku sa nachádza približne 50 ks japan KOI vo veľkosti  50 - 80 cm, čiže značná záťaž na danú veľkosť jazera. Napriek tomu je voda vždy čistá a to práve vďaka dostatočne veľkej a účelnej filtrácii. Zaujímavý je Paliho názor na vláknitú riasu, ktorú vôbec nerieši, nepotláča, tvrdí " tak ako príde, tak aj odíde". Prírastky jeho rýb ma vždy ohromia a sú precízne zaznamenávané, presne vie povedať po nahliadnutí do svojich záznamov kedy bola daná ryba zakúpená, koľko v tom ktorom roku urobila centimetrov, aký bol jej vývoj z hľadiska kresby a farebnosti.

Všetky ryby zimuje na teplej vode, ako on vraví "nie preto, že by sa ich bál nechať v jazierku, ale chce sa z nich tešiť aj v zime a hlavne chce aby čo najrýchlejšie rástli". Ryby, ktoré v raste výrazne spomalia, alebo ich považuje z hľadiska stavby tela, kresby, farby za neperspektívne, nekompromisne zo svojho chovu vyradí. Práve preto je jeho kolekcia azda najkrajšia zo všetkých, ktoré som doposiaľ na Slovensku videl.

 

Jazierko s koi

Situácia pred výlovom

 

 Výlov KOI

Práve začíname

 

Ginrin Kujaku

Ginrin Kujaku, ktoré sme doviezli v novembri 2012 od chovateľa Tsunu. Táto ryba vyzerá po prvej sezóne vynikajúco.

 

Kohaku

Každá ryba je po odlovení podberákom premiestnená prelovovacím rukávom do meracej vane a po zmeraní premiestnená do prepravnej nádrže, tak ako toto Kohaku.

 

Použitie prelovovacieho rukávca

 

Mizuho ogon

Tento Mizuho Ogon od Hirasawu narástol od novembra 2012, kedy sme ho doviezli, z 33 cm na súčasných 55 cm t.j 22 cm /12 mesiacov

 

Matsuba

Všetky Matsuby stratili intenzitu svojej farby počas karantény u nás po dovoze. Na tejto fotke vidno nielen 20 cm prírastok, ale aj to že sa sýtosť farby vrátila späť. Kresba, sieťovanie pripomínajúce borovicovú šišku je bezchybné.

 

Benigoi

Tento Ginrin Benigoi bol u nás zakúpený pred 3 rokmi ako 14 cm Tosai. Dnes má 63 cm. Úžasnú farbu, mohutnú stavbu tela a patrí medzi Paliho najobľúbenejšie ryby.

 

Ďalšia Matsuba

 

Ginrin Soragoi

Ginrin Soragoi, tiež z novembra 2012

 

Karashigoi

Najväčšia Paliho ryba. Karashigoi, cez 80 cm.

 

Karashigoi

Príprava na meranie.

 

Rukávec

Správna manipulácia s rybou.

 

Moment merania

 

Časť rýb je už v prepravnej nádrži.

 

Prepravné nádrže.

 

Goshiki

Samec Tancho Goshiki odchovaný z Tosai.

 

Paliho zápisníky.

 

Niektoré ryby v strese krvácajú zo žiabier. Hoci to vyzerá nabezpečne, je to bežná vec a z časti sa jej dá vyhnúť použitím nepriepustného rukávca, ktorý čiastočne eliminuje tlak gravitácie na krvné kapiláry.

 

Kuro Goshiki vynikajúcej kvality cca 65 cm.

 

New Beni Ginga. Zriedkavá varieta, kvôli často nestabilnej červenej farbe.

 

Kujaku s majestátnou stavbou tela.

 

Kontrola rýb.

 

Ďalšia ryba je navádzaná.

 

Shusui

Posledná vylovená ryba. Shusui

 

Výlov je ukončený. Nádrže sa presunuli k príjazdovej ceste, kde sa naložili na ložnú plochu dodávky, smer zimná odchovňa.

 

Verím, že Vás reportáž zaujala, Palimu ďakujem za poskytnutý priestor.

 

V prípade vážneho záujmu o konzultáciu s p. Peleškom, ho prosím kontaktujte cez moju osobu !

 
« Späť


Diskusia: "Na výlove u Pavla Pelešku"
Dátum: Meno: Komentár:
22.02.2014, 00:41 Karina Szutyányiová Poďakovanie
Pridať komentár | Zobraziť všetky komentáre