Kontaktné údaje

MARGOČ s.r.o.

962 31 Sielnica 377

IČO 36690686

IČ DPH SK 2022259503

 

 

Info-Hotline

 

 

 

 

 

 

 

 CZIN.eu

 

 WebShopy - Katalog internetovych obchodov

 

Navštívte KOI KAPRE A ZÁHRADNÉ JAZIERKA v ShopMania

 

Pozri.sk - Katalog

 

www pesiazona.sk najväčšia nákupná zóna na webe

 

Pozorovanie jazierka počas sezóny

06.04.2013, 19:14, Juraj Margoč

Kvalitatívne hodnoty vody v KOI jazierkach sa stále menia. Popri pravidelných meracích kontrolách je prospešná i zraková kontrola vody, zdravotného stavu KOI.


BUBLINY

Často vidno na vodnej hladine bubliny. Nemusíte sa znepokojovať z bublín, ktoré vznikajú  pri dopade vody z vodopádu na vodnú hladinu, ďalej z bublín ktoré vychádzajú zo vzduchovacích čerpadiel. Sú to bubliny, ktoré rýchlo vniknú a spľasnú.

Ale bubliny, ktoré dlho zostávajú na vodnej hladine a tvoria penu na stenách jazierka sú príznakom zhoršenia kvality vody. Poukazujúú na zvýšený obsah bielkovín vo vode.

Bubliny môžu byť príčinou :

- filtrácia nefunguje dobre

- prívod čertsvej vody resp.čiastočná výmena vody nie je dostatočná

- kŕmite príliš veľa, krmivom s vysokým obsahom bielkovín a krmivom na zintenzívnenie farby rýb

Týždenne by malo dochádzať k 10% čiastočnej výmene vody v jazierku.  Pri tvorbe bublín treba skontrolovať filtračný materiál. Ak je zanesený, potrebná je jeho očista najlepšie vodou z jazierka . Nie však taká dôkladná, že materiál po nej vyzerá, akoby bol  z obchodu. Na odstraňovanie peny z jazierka sa používajú tzv. proteínové skimre. Dočasným, nie však efektívnym riešením bývajú roztoky tzv odtstraňovače peny, ktoré sa rozlejú po vodnej hladine.

 

FARBA VODY

Voda mení svoju farbu podľa   podmienok prostredia a podľa obsahu rospustených látok v nej. Dobrá voda pre chov KOI sa volá "sasanigori" V Japonsku ju tak označujú KOI chovatelia. Je to jasno modro zelená voda, transparentná voda, ktorá prepúšťa slnečné svetlo hlboko do jazierka. Vďaka takejto vode sa tvorí hustý koberec kratučkých rias po stenách jazierka a jeho dne.  Takýto koberec sa nazýva Oedogonium. Pokiaľ naberieme vodu do skleneného pohára musí byť priezračná, bez zákalu a vidieť v nej plávať jemné častice. Naopak tzv Spirogyra koberec z dlhých rias , ktorí sa tvorí  v lete i v zime, je príznakom prítomnosti dusíka vo vode.

Hovorí sa, že KOI dosiahnu najväčšiu intenzitu svojho sfrabenia vo vode, ktorá je nepriehľadná, sfarbená do zelena s prítomnosťou plávajúcej riasy. Je to čiastočne pravda, hoci hlavnú úlohu tu nezohráva farba vody, ale pôdny podklad a zložky ktoré obsahuje (íl, minerály..) 

Nárast plávajúcej riasy vo vode naberá na intenzite pri teplote vody 25 stupňov. Ak však dochádza k nárastu už pri nižších teplotách, môže to znamenať že Vaša UVC lampa nefunguje (žiarivka stratila svojju životnosť), alebo že voda v jazierku optimálne neprúdi.

 

VLÁKNITÉ RIASY

Oedogonium - zelený koberec vytvorený z kratučkých rias, porastený po stenách jazierka a dne dokazuje, že kvalitatívne hodnoty vody sú v norme a filtrácia funguje na plný výkon.

Stáva sa, že v jazierkach sa nekontrolovateľne množia vláknité riasy. Ak napúšťate jazierko studničnou vodou a tá je tvrdá, vedie to k jej rýchlemu rastu. Dá sa to čiastočne obmedziť pri miešaní tvrdej studničnej vody s mäkkou vodou z vodovodu, alebo dobre jazierko vzduchujte. Vysadenie vodných rastlín v smere vodného toku je vysoko prospešné. V prípade neúspechu Vám zostáva len príčinu hľadať v nedostatočnej filtrácii.

 

POZOROVANIE KOI

Jednoduchá formula znie : "Keď sú ryby zdravé, voda je dobrá" Preto by ste ich mali denne pozorovať. Neobvyklé správanie rýb môže byť signálom, že s vodou sa niečo deje :

ryba pláva osamote, izoluje sa od iných

ryba leží nehybne na dne, alebo v rohu jazierka

ryba sa často zdržiava pri prítoku vody

ryba robí neobvyklé pohyby, pláva neobvykle rýchlo

ryba sa otiera

ryba vyskakuje z vody

ryba drží stiahnuté prsné plutvy

 
« Späť


Diskusia: "Pozorovanie jazierka počas sezóny"
Dátum: Meno: Komentár:
- Žiadne komentáre -
Pridať komentár | Zobraziť všetky komentáre