Kontaktné údaje

MARGOČ s.r.o.

962 31 Sielnica 377

IČO 36690686

IČ DPH SK 2022259503

 

 

Info-Hotline

 

 

 

 

 

 

 

 CZIN.eu

 

 WebShopy - Katalog internetovych obchodov

 

Navštívte KOI KAPRE A ZÁHRADNÉ JAZIERKA v ShopMania

 

Pozri.sk - Katalog

 

www pesiazona.sk najväčšia nákupná zóna na webe

 

Predstavujeme Ochiba shigure ...

26.02.2016, 19:00, Juraj Margoč

Ochiba shigure


Keď som sa prvý krát dostal do kolísky nishikigoi, absolútne som nechápal koľko rýb typu chagoi, soragoi, ochiba, karashigoi kupovali obchodníci zo západnej Európy. Na moju otázku reagovali s údivom a slovami, že to sú u nich najpredávanejšie koi variety. Napriek svojmu nie príliš výraznému sfarbeniu ich predáva nie žiarivá kombinácia farieb, ale najmä ich charakter.

Nuž , na Slovensku je to tak, laik ktorý príde ku mne na návštevu sa ma najčastejšie opýta dve veci,či ten červený kapor sa dá jesť, alebo či ten hnedý, je normálny kapor. Tieto úprimné otázky ma vždy vedia rozosmiať. Neskôr sa zákazník rozhliadne a už vidí šedú, svetlo hnedú, horčicovú, čajovo hnedú, čokoládovo hnedú, lesklo hnedú až bronzovú, či dokonca lysú hnedú a je jasné, že takáto variabilita u pôvodného magoi-a nie je možná.

Bavíme sa o rodine rýb skutočne blízkych magoi, čajovo hnedý chagoi, šedý soragoi, horčicový karashigoi, šedo hnedá Ochiba shigure, všetky ponúkané v lysej alebo aj lesklej gin-rin variante.
Ich spoločnou vlastnosťou je odvaha, rýchly rast, schopnosť prijímať potravu takmer neustále.

Najväčšou rybou na výstavách pravidelne býva koi z tejto skupiny s veľkosťou cez jeden meter. V jazierku plnia funkciu vodcu stáda, vďaka svojej pažravosti sú prvé pri granulách a často pri nich zostávajú, nevracajú sa späť do stĺpca vody. Spravidla prvé žerú z ruky, alebo sa naučia na rôzne doplnky stravy-pupy priadky, šalát, dyňu a podobne. Na jar sa často ako prvé odliepajú od dna ešte v studenej vode a zvedavo pozerajú na majiteľa. Je to sčasti dané ich charakterom, ale aj nadpriemernou odolnosťou voči chorobám. 

Soragoi

 

Čo je potrebné všímať si na týchto rybách?
Podstatný je efekt sieťovania na šupinách a lesk- fukurin.

     

  

 

Ako ryba rastie, šupiny sú stále väčšie, ale aj tak medzi šupinami vidno zmenu odtieňa šedej či hnedej, čo spôsobuje esteticky zaujímavý efekt.
Podobne je dôležitý tvar tela. Videl som ryby s veľkou hlavou, obrovským „bachorom“, príliš krátkym telom. Na nešťastie tieto veci je možné posúdiť na koi od 50cm, čiže vo veľkosti sansai a viac. Preto je dôležitá genetika, dookola omieľaná bloodline či jednoducho breeder-chovateľ.
Dobrým z tohto hľadiska je pre mňa chovateľ Igarashi, Marusei, Marusaka, Fukasawa či Otsuka.

Ochiba je špecifická práve svojou kresbou a ohraničením farieb. Ostré ohraničenie- kiwa je extrémne dôležité, tak ako u kohaku, tak aj u tejto variety. Čo sa týka kresby, optimálne je rovnomerné rozloženie hnedej na šedej po celom tele vrátane hlavy, samozrejme, pri inej nadpriemerne vyvinutej charakteristike, sa kresba môže stať menej podstatnou- napríklad pri veľkosti 1 meter.... Samozrejme, kresba sa môže meniť. Ja sám mám chagoia, z ktorého sa behom roka, vo veku nisai, stal soragoi, čo mi vôbec nevadí. Takisto intezita hnedej kolíše, od zlatej v zime až po tmavo čokoládovú v lete. Všetky tieto vlastnosti stoja ale vždy za charakterom, káždá zo spomínaných variet môže byť lídrom vo Vašom jazierku a presvedčiť ostatné koi k rýchlejšiemu rastu.

 

 
« Späť


Diskusia: "Predstavujeme Ochiba shigure ..."
Dátum: Meno: Komentár:
- Žiadne komentáre -
Pridať komentár | Zobraziť všetky komentáre