Kontaktné údaje

MARGOČ s.r.o.

962 31 Sielnica 377

IČO 36690686

IČ DPH SK 2022259503

 

 

Info-Hotline

 

 

 

 

 

 

 

 CZIN.eu

 

 WebShopy - Katalog internetovych obchodov

 

Navštívte KOI KAPRE A ZÁHRADNÉ JAZIERKA v ShopMania

 

Pozri.sk - Katalog

 

www pesiazona.sk najväčšia nákupná zóna na webe

 

Prirodzený výter KOI, odchov mladých jedincov

06.10.2012, 17:45, Juraj Margoč

Hoci je po sezóne, vraciam sa k tejto téme. Mnohí z Vás mi avizovali nové tohoročné KOI prírastky, našli sa však aj takí, ktorí to šťastie nemali....


KOI prichádza do trenia najčastejšie v máji a júni, keď  teplota vody stúpne nad 20 st. Celsia. Nie je ničím nezvyčajným, že sa vytrie aj v iných letných mesiacoch, ba dokonca i tá istá ryba opäť.

 

Tiež nie je pravidlom, že sa vytiera každý rok, musí mať ideálne podmienky, kvalitu, teplotu vody, svoju zrelosť ( tá nastupuje v cca 3 rokoch).

 

Samotný proces začína zvyčajne ráno a môže trvať niekoľko hodín. Samce naháňajú samice po celom jazierku. Sú veľmi aktívni. Ryby sa zhlukujú do skupín (1 samicu naháňa viacero samcov), špliechajú. KOI majú radi plytké zóny a pokiaľ ich majú, toto "ródeo" prebieha hlavne v nich.

 

 Na konci procesu sú ryby kľudné, vyčerpané, poudierané, pomaly plávajú, niektoré "stoja" na mieste.  

 

Mladšie ryby, ktoré ešte k treniu nedozreli sa nahrnú do plytčín, kde na rastliny, substrát, riasy pokládli dospelé KOI svoje ikry (bielo-žlté guličky o veľkosti špendlíkovej hlavičky) a začína kanibalizmus. K nemu sa pripoja i samotní "rodičia".

 

Pokiaľ ikry nevyberiete z jazierka, prídete o veľkú časť potomstva a zostane živé, len to, čo sa samo zachráni.  Ako možno ikry zachrániť ? My v chove používame tzv. vytieracie kartáče, špeciálne kefy s jemnými vláknami, ktoré v čase trenia vložíme do plytčín a na ne KOI nakladú svoje ikry. Kartáče vyberieme z jazierka a umiestnime do akvárií, v ktorých bude prebiehať liahnutie.

 

Akvárium je najlepšie naplniť vodou z jazierka. CHlórová voda nie je vhodná. Je nutné zabezpečiť filtráciu, vzduchovanie a  ohrev vody (napr. akv. ohrievačom) a držať teplotu vody v rozmedzí 22-24 stupňov. Ohrievač by mal mať termostat a nikdy by nemala teplota vody kolísať viac ako o 5 stupňov. Dôležité je sledovať kvalitatívne parametre vody NH3, NO2, nakoľko neoplodnené ikry splesnivia a pokazia vodu, čo môže zabiť všetko živé. K predchádzaniu splesnivenia ikier sa odporúča pridať do vody malachitovu zeleň vo veľmi nízkej koncentrácii.

Cca po 48-72 hodinách sa vyliahnú malí "KOI kapríci". Sú sotva 3-5 mm veľkí, väčšinou žltí, nájdu sa sem tam aj tmavšie kusy. Sú prilepení na stenách akvária, vytieracom kartáči a trávia žĺtkový vak. Na 3-5 deň začnú plávať a hľadať potravu. Teraz nastane čas na vybratie kartáča z akvária.

 

Prvá potrava je najlepšia prirodzená (artémia, cyklop, dafnia). Cyklop a dafniu dostať kúpiť v mrazenom stave. Artémiu si musíte vyliahnuť zo sušených vajíčok. (na 1,5-2 L vody pridáte 1 PL najlepšie bezjódovej soli a 2PL art. vajíčok, celé to vzduchujete. Vyliahnutú žiabronôžku precedíte cez silónovú pančuchu a môžete kŕmiť. KOI-e kŕmite 5-7x za deň, v nie veľkých množstvách, aby ste neprekŕmili a nepokazila sa voda. Pravidelne odsávate kal z akvária.

 

Keď ryby podrastú prechádza sa napr. na patentku a  krmivo prachové, granulované  (špeciálne určené pre výkrm poteru), ktoré má vysoký obsah bielkovín a tuku. Dobré je aplikovať na krmivo aj vitamíny. Opäť platí, menej je viac, čiže s kŕmením opatrne !

 

Rast malých KOI je individuálny. Jedni rastú pomalšie, iní rýchlejšie. Ani medzi nimi sa  nezaprie kanibalizmus, väčšie ryby požierajú menšie, preto je vhodná priebežná veľkostná selekcia.  V umelých chovoch cca 3 mesačné KOI dasuhujú veľkosť +/- 5 cm. V mudpond-och  (bahenných rybníkoch)  viac.

 
« Späť


Diskusia: "Prirodzený výter KOI, odchov mladých jedincov"
Dátum: Meno: Komentár:
- Žiadne komentáre -
Pridať komentár | Zobraziť všetky komentáre