Kontaktné údaje

MARGOČ s.r.o.

962 31 Sielnica 377

IČO 36690686

IČ DPH SK 2022259503

 

 

Info-Hotline

 

 

 

 

 

 

 

 CZIN.eu

 

 WebShopy - Katalog internetovych obchodov

 

Navštívte KOI KAPRE A ZÁHRADNÉ JAZIERKA v ShopMania

 

Pozri.sk - Katalog

 

www pesiazona.sk najväčšia nákupná zóna na webe

 

Riasy v jazierku, čo s nimi ?

29.07.2011, 12:09, Juraj Margoč

Hoci riasy v pravom slova zmysle nie sú rastliny, mnohé z nich


sú baktérie (napr. modré riasy), majú rovnaké nároky ako rastliny v jazierku. Dá sa povedať, že vodné rastliny sú ich konkurenti.Riasy sa podieľajú na fotosyntéze , na svoj rast potrebujú výživné látky, svetlo a CO2. Existuje okolo 700 rôznych druhov, mnohé z nich sa nachádzajú aj vo vodnom prostredí. Niektoré sú viditeľné voľným okom, niektoré len mikroskopicky.
 

Pre nás, sú v okrasnom jazierku najviac nežiadúce voľne plávajúce riasy, ktoré sú príčinou tzv. zelenej vody a vláknité riasy osídlené na povrchových plochách. Rušia estetický dojem.
 

Invazívne sa riasy tvoria vždy, keď je nadbytok živín v jazierku a nie je vytvorená biologická rovnováha.
 

Možné príčiny premnoženia rias :
- výživný substrát na dne jazierka
- výsadba rastlín do jazierka so zemným balom, prihnojovanie lekien
- odumreté rastliny
- popadané lístie
- dážď s prímesou prachu
- prerybnenie
- žiadna, alebo nedostatočná filtrácia

 

Ako bojovať proti riasam ?
Ako sme už spomínali, nadbytok živín je "motorom" rozmachu rias. Jedná sa najmä o fosfáty a zlúčeniny dusíka. Tie sa do jazierka dostávajú napr. z krmív, prachom, odumretými rastlinami, dopúšťaním "živej studničnej" vody a pod.
Živiny sa dajú odbúravať :
* dostatočne veľkou a výkonnou filtráciou, jej čistením
* pravidelným doplňovaním štartovacích baktérií
* vysadením dostatočného množstva vodných rastlín (je vhodné ak je pokrytá 1/3 vodnej plochy)
* zarybnením takým množstvom rýb, aké zvládne filtrácia
* kŕmením kvalitnými krmivami
* špeciálnymi prípravkami na zníženie hladiny fosfátu

 

 V prípade plávajúcich rias tzv. "zelenej vody" je účinná UV-C lampa, ktorá pomocou ultrafialového žiarenia narúša bunkovú štruktúru riasy, ktorá cez lampu prejde a tým ju zabíja. Aby účinnok lampy mal dlhotrvajúci efekt je nutná jej nepretržitá prevádzka. UV lampy sa vyrábajú v príkonoch 5Watt, 7Watt, 9Watt, 11Watt, 15Watt, 18Watt, 24Watt, 36Watt, 55Watt, 75Watt, 110Watt, 130Watt. To akú si vybrať, závisí od veľkosti jazierka a množstva rýb. Odporúčame výkon 2W/m3 vody v jazierku, pri väčších rybých obsádkach aj 3W/m3 a naopak pri jazierkach bez rýb postačí 1W/m3. Dôležité je vedieť, že žiarivka má tiež svoju životnosť, ktorá býva cca 5000-9000 hodín , čo je približne jedna sezóna. Potom je dobré žiarivku vymeniť, lebo hoci aj bude svietiť, jej účinnok nebude zaručený. Ďalej je dôležité 1x ročne vyčistiť kremíkovú trubicu od usadeného vodného kameňa, aby nedochádzalo k znižovaniu účinku UV-C žiarenia.

Ďalšou z možností odstránenia riasy je použitie biologických prípravkov ako napr. TRIPOND Algen-Stop.


 

 V prípade výskytu "vláknitých rias" nie je UV-C lampa účinná, nakoľko tento druh riasy ňou neprejde a nebude presvietený. Tu pomáhajú rôzne biologické prípravky, najúčinnejší, nami overený je Algae Away . Obsahuje baktérie a enzýmy, žiadne chemické prísady a ťažké kovy. Rozkladá vláknité riasy a zabraňuje ich množeniu. Neškodí rybám ani rastlinám. UV lampy môžu zostať v činnosti. Predávkovanie neškodí. Jeho výhodou je, že pôsobí aj preventívne.
 

Ďalšou z možností je mechanické odstránenie vláknitej riasy pomocou kefy.


 

Treba si uvedomiť, že jazierko je "živý organizmus", bez bazénovej chémie - chlóru, modrej skalice a výskyt riasy v ňom je prirodzený. Riasa je v neposlednom rade zdrojom kyslíka a potravy pre ryby, planktón a pokiaľ nie je premnožená, nie je dôvod sa jej zbavovať !
Ak však z akéhokoľvek dôvodu sa premnoží, treba hľadať príčinu, pretože môže potláčať rast iných jazierkových rastlín, obmedzovať pohyb rýb, upchávať jazierkovú techniku a spôsobovať nemalé problémy.
 

 
« Späť


Diskusia: "Riasy v jazierku, čo s nimi ?"
Dátum: Meno: Komentár:
13.06.2012, 11:36 Probioticky.sk Suhlasim, ale..
Pridať komentár | Zobraziť všetky komentáre