Kontaktné údaje

MARGOČ s.r.o.

962 31 Sielnica 377

IČO 36690686

IČ DPH SK 2022259503

 

 

Info-Hotline

 

 

 

 

 

 

 

 CZIN.eu

 

 WebShopy - Katalog internetovych obchodov

 

Navštívte KOI KAPRE A ZÁHRADNÉ JAZIERKA v ShopMania

 

Pozri.sk - Katalog

 

www pesiazona.sk najväčšia nákupná zóna na webe

 

Stavba potoka, vodopádu

08.08.2011, 15:51, Juraj Margoč

Ak sa zaoberáte myšlienkou stavby potoka resp. vodopádu pri jazierku, nasledujúce riadky Vám môžu byť nápomocné.
 


V prvom rade si treba dobre premyslieť, kadiaľ bude budúci tok prechádzať. Vhodné je umiestniť ho do tieňa, aby sa minimalizovalo jeho prehrievanie. Ak Vám to situačný plán neumožňuje, mali by ste počítať s vysadením rastlinstva do jeho koryta, ktoré bude svojim habitusom čiastočne vodu zatieňovať.


Po druhé, je dôležité správne zvolenie sklonu toku. Plne vystačí 4-5% sklon ( t.j. 4-5 cm na jeden m). Pri väčších sklonoch je prevádzka potoka už hlasitejšia a môže pôsobiť rušivo, nie len pre Vás, ale i pre Vašich susedov.


Od dĺžky, hĺbky a prevýšenia potoka bude závisieť aj výber správneho čerpadla.
Pri kúpe čerpadla sa zaujímajte, či je uspôsobené na pripojenie potoka a vodopádu. T.j. či má dostatočný prietok a výtlak. Nezabúdajte, že pri vedení vody dochádza k trecím stratám v hadici, čo znižuje výkon čerpadla.
Čerpadlo umiestnite najlepšie do jazierka pod potok, vodopád.

Platí,že čím vyšší prietok a výtlak čerpadla bude , tým bude vyššia jeho kúpna cena a spotreba el. energie. Je i možnosť pripojenia čerpadla na spínacie hodiny, kde Vám bude potok resp. vodopád v prevádzke len niekoľko hodín denne. Má to však aj svoje nevýhody. Koryto potoka potom vysychá, čo má negatívny vplyv na existenciu nitrifikačných baktérií, rastlinstva a planktónu. V tom prípade je vhodné, postaviť na toku hate (mali by byť vo vodováhe), aby sa aspoň časť vody v nich zadržala.

Stavbu potoka môžete realizovať vyfóliovaním, alebo stavbou z prefabrikovaných tvárnic s napodobeninou kameňa. To isté platí i pre vodopád. Dá sa vyskladať z prírodného kameňa, najlepšie plochého, alebo zakomponovaním už hotového vodopádu (napr. z pochrómovanej ocele) vložením do steny, alebo obmurovaním.
Pri formovaní potoka a vodopádu Vám odporúčame použiť čiernu montážnu penu, ktorá zlepí takmer všetky materiály (balvany,kameň, drevo...), svojou farbou je nenápadná. Neškodí rybám ani rastlinám.

 

Výkop
Pri veľkosti výkopu by ste mali byť veľkorysejší. Min. 75 cm široký a cca 40 cm hlboký.
Možno sa pýtate, prečo až tak veľa ? Keď sa umiestnia do koryta skaly, štrk, piesok ( len do hatí, aby sa nevyplavoval) a rastliny, tak zaberú dosť priestoru. Ďalej krajom vediete i špirálovú hadicu,na prívod vody. Výkop prikryte geotextíliou a fóliou. Prv než pozakrývate okraje fólie, spustite prevádzku potoka, aby ste zistili, či po stranách koryta nemáte úniky vody. Ak sa tak stane, musíte zemou navýšiť brehy. Až keď voda bez problémov preteká, môžete fóliu odstrihnúť a skryť.

 

Pozor však! Nie každé jazierko znesie ľubovoľnú veľkosť potoka. Ak je jazierko veľmi malé, môže sa stať, že sa z jazierka vyčerpá voda skôr, než stihne cez potok dotiecť. Od 6 m2 jazierkovej vodnej plochy by to už nemal byť problém.
 

Ak ste stále plne odhodlaní stavbu potoka, alebo vodopádu zrealizovať, robíte dobre ! Nielen zabezpečíte okysličenie vody v jazierku, ale zakomponujete aj ďalší článok biologickej filtrácie a v neposlednom rade určite skrášlite biotop.

 
« Späť


Diskusia: "Stavba potoka, vodopádu"
Dátum: Meno: Komentár:
- Žiadne komentáre -
Pridať komentár | Zobraziť všetky komentáre