Kontaktné údaje

MARGOČ s.r.o.

962 31 Sielnica 377

IČO 36690686

IČ DPH SK 2022259503

 

 

Info-Hotline

 

 

 

 

 

 

 

 CZIN.eu

 

 WebShopy - Katalog internetovych obchodov

 

Navštívte KOI KAPRE A ZÁHRADNÉ JAZIERKA v ShopMania

 

Pozri.sk - Katalog

 

www pesiazona.sk najväčšia nákupná zóna na webe

 

Útržky z Japonska

05.03.2014, 15:03, Juraj Margoč

Pôvodným zámerom bolo priebežne pridávať priebeh nákupov, návštev a fotky. Keďže som to z dôvodu únavy nebol schopný spraviť mienim spomenúť priebeh tripu náhodne, nie chronologicky. Pretože sme sa ako štyria ľudia rovnakej krajiny, s podobným spôsobom myslenia vedeli rýchlejšie dohodnúť, prešiel som dvojnásobné množstvo chovateľov oproti minulému roku....


Začnem návštevou u Hirasawa Marusei Koi Farm.

 

Je to najväčšia farma v Niigate, ktorá má prevádzky na viacerých miestach. Disponuje rybami vo vynikajúcej kvalite a cene. V veľkej hale, ktorá je hlavným predajným miestom je v prvej časti približne 16 bazénov s rybami určenými na predaj, po ľavej strane haly asi 8 s rybami už predanými, umiestnenými buď voľne, alebo zazipsovaných plávajúcich kolískach. Potom je možné prejsť na druhú stranu haly po drevenej doske ponad vrecia s krmivom a uvidíte "real fish" skutočné ryby, z ktoých nie je žiadna lacná. Ryby prevažne veľkých rozmerov a samozrejme cien. V bazénoch s bežnými nisai 25-50 cm veľkými je vždy veľké množstvo rýb. Pri love sa vyhliadnutá ryba často splaší "zaryje" medzi ostatné na dne a je na niekoľko minút stratená. V súčasnosti biznis vedie syn Yoshiuki, starý pán je už napoly na odpočinku, venuje sa najmä zákazníkom. Často pozýva na kávu, čo sa nesmie nikdy odmietnuť. Pri  obrate, ktorý robí má jeho kancelária zaujímavý vzhľad. Je oddelená od chovne len modrou celtou, ktorú my používame na zakrývanie nejakých haraburd pred dažďom. Je plná zaujímavých suvenírov, od cenných japonských mís až po kly zo slona afrického. Káva sa pije po obchode, biznis sa rieši vždy nad rybou v "lavóri".

Podarilo sa nám nájsť veľa zaujímavých nisai, následne som mu vysvetlil, že chcem niečo väčšie za vopred stanovenú sumu. Asi 10 minút sústredene pozeral  do bazénu asi 15x4 m a následne vylovil hi utsuri takmer 85 cm veľké. Keď som pokýval záporne hlavou dal my na výber  z dvoch sanke, z ktorých som sa rozhodol zobrať tú výraznejšiu. 

Všeobecne, jeho ryby disponujú vysokým rastovým potenciálom.On sám si najviac, podľa jeho slov cení proporcionalitu a tvar tela jeho koi pri ich veľkosti. Málokto vie, že práve on stabilizoval platinum ogona z mutácie yamabuki v roku 1963. Rovnako významná je stabilizácia matsuby a súvisiaceho mizuho ogona v svietiacej červenej či žltej farbe.

 

Pamätám si tiež návštevu Marusaku. Jeho dvojročné ryby majú priemernú veľkosť, minulý rok sa ale ukázali výborné prírastky gin-rin soragoi a chagoi. Viaceré ryby prekonali 50cm hranicu, čo predstavuje takmer 20cm prírastok za jednu sezónu. Sú to ryby, ktoré okamžite po príchode k jazierku vyžadujú vašu pozornosť otváraním papuliek na hladine. Ťahajú ostatné ryby hore, ktoré tak strácajú plachost. Podarilo sa mi získať jeden box tosai tejto variety, všetky nisai Marusaka vypredal už na jeseň. Ako vlani som skontroloval býky, ktoré boli viac zaujaté senom ako nami.

 

 

Suzuki mal minulý rok výborné budo goromo, túto jar už mal sold out.

 

 

Podarilo sa mi prvý raz navštíviť chovateľa Takano. Bol to malý skleník takmer do polovice zahádzaný snehom, kde pri kontrole rýb v lavóri som mal pocit, že voda ma najviac 2 stupne. To je príklad toho, aké sú koi odolné. Žiadna ryba nemala známky bakteriózy, alebo iných problémov. O teplotnom režime v Japonských chovných zariadeniach sa šíri množstvo poloprávd a nezmyslov,na ktoré upozorním v ďalšom článku.

V roku 1994 špecialista na goshiki Takano zakúpil plôdik Ai goromo so zámerom vylepšiť svoje goshiki, presnejšie kvalitu červenej. Ako to už obyčajne býva ,všimol si purpurovú farbu niektorých jedincov plôdika, po troch rokoch vybral najlepší pár a to bol začiatok "Takano Budogoromo". Príbeh sa samozrejme končí učasťou na All Japan Nishikigoi Show a víťazstvom v kategórii Kawarimono. Ďalším krokom k požiadavke zákazníka bolo vytvoriť tieto ryby s gin-rin leskom, čo sa mu takisto podarilo.

 

 

Suda je tvorcom butterfly koi. Je azda jediným chovateľom,u ktorého bolo skutočne teplo. Všetky ročné dlhoplutvé boli vypredané, mal ale ryby iných variet, kde som vylovil box tancho rýb 2 roky starých. Keď sme leteli naspäť ,zhováral som sa s asi 80-ročnou Japonkou o názvosloví niektorých variet. O koi samozrejme nevedela nič, ale názov ryby vždy niečo znamená. Takže tancho nemá nič spoločné s japonskou vlajkou, ale s vodným vtákom žeriavom, ktorý má presne takú škvrnu na hlave. Dokonca vyrobila origami-napodobeninu žeriava z papiera priamo v lietadle.

 

 

Kase momentálne disponuje asi najlepšími tosai v Niigate. Jedná sa najmä o hikari variety ako kikusui či yamato. Všetky sansai Yamatonishiki mali veľké bruchá a proporcionálne krátke telo.Naproti tomu showy krvnej línie Dainichi x Sekiguchi vyzerali lepšie. Vybral som jednu tancho showu nisai cca 50cm veľkú.

 

 

Ďalšou návštevou bola Maruju koi farm. Patrí spolu s Kyochan medzi najväčších dodávateľov tancho rýb. Keďže sa mi podarilo získať jeden box ešte pred návštevou, bol som len posúdiť ich kvalitu, ktorá je vynikajúca.

 

 


Torazo koi farm sa v Japonsku nazýva Urakawa a samotným majiteľom farmy je pán Kawakami. Tento fakt ukazuje častý zmätok pri názve fariem a chovateľoch, pretože aj meno Hirasawa je časté a spája sa s Kanno koi farm. Pán Kawakami disponoval vždy schopnosťou vyhľadávať ryby s vysokým potenciálom do budúcnosti. Kupoval mladé pomerne lacné ryby, z ktorých vychoval šampiónov výstav. Tejto činnosti sa venoval 20 rokov. Nebezpečenstvo KHV poznačilo jeho smerovanie do budúcnosti. V súčasnosti sa venuje výlučne produkcii vlastných koi. Jeho snaha vyústila do schopností produkcie výborných koi, lebo počas selekcie dokáže poznať ich kvalitu do budúcnosti. Známy je jeho excelentný koi s menom Piccaso, ktorý je jeho parent koi a samozrejme nie je určený na predaj. Kawakami ho zakúpil pred rokmi v Hiroshime od Sakai fish farm. Je určite zaujímavé mať koi od Torazo, o ktorom viete, že má krvnú líniu rýb, ktoré v súčasnosti víťazia na All Japan Koi Show. Zakúpil som tosai väčšej veľkosti prevažne kohaku variety.

 

 


Manabu Yamazaki je chovateľ druhej generácie a je to asi o 1,5 hlavy nižší človek odo mňa, má veľkú farmu a nezúčastňuje sa na výstavách, zameriava sa viac na množstvo variet a podobne ako jeho otec produkciu dlhoplutvých koi - hirenaga variety. Tak ako som už naznačil predtým sú traja chovatelia, ktorí sa najviac zaslúžili o rozšírenie dlhoplutvých koi. Sú to Suda, Tazawa a práve Yamazaki. Pred rokmi Yamazaki zakúpil niekoľko koi od Suda. Podľa dostupných prameňov korene týchto koi siahajú do Indonézie, kde ich práve Suda zakúpil. O niekoľko rokov neskôr Michael obchodník z Európy prepašoval v príručnej batožine z Európy do Japonska niekoľko jedincov hirenaga platinum a hariwake koi. Yamazaki ich odchoval a keďže to boli všetko samce, skrížil ich s koi od Suda. Tak začala história Yamazaki hirenaga variety, pričom dlhé roky boli venované kríženiu so všetkými dostupnými varietami a získaniu ich dlhoplutvých foriem. Je zaujímavé, že tak ako pôvod shusui, tak aj pôvod hirenaga siaha do Európy. Na rozdiel od iných variet nie je možné dosiahnuť 100%-ný hirenaga plôdik. Percento kolíše okolo 10 %, pričom napr. pri showe, kde ide o výber výlučne čiernych jedincov "kuroko" plôdika, je percento ešte nižšie. Momentálne disponuje farma veľkým množstvom variet, niektoré ryby sú výbornej kvality a vysokej odolnosti. V minulosti som sa aj ja na túto mutáciu pozeral ako na príliš chúlostivú, problematickú, ťažko sa pohybujúcu rybu. Po prvom importe sa tieto predpoklady nepotvrdili a konštatujem, že je veľký rozdiel medzi závojnatým karasom a závojnatým kaprom. V pohybe koi klasického a dlhoplutvého nie je takmer žiadny rozdiel a k žiadnym bakteriózam na plutvách, o ktorých ktosi píše vôbec nedošlo. Naviac vzhľad takejto ryby veľkej 1 meter je pôsobivý.

Manabu ukázal na moju bundu a vestu zo soft shell materiálu a naznačil mi rukami, že sa v tom dobre lyžuje. A ja som sa pochválil svojimi športovými aktivitami, čo sa mu zjavne páčilo. Okrem iného som ho žiadal o kombináciu yamabuki ogon a ginrin benigoi variet v jednom boxe v určitom pomere. Japonci neradi hovoria nie. Začala sa komédia šúchania si čela, škrabania po hlave, usmievanie striedalo vypúlenie očí. Domyslel som si, čo chce povedať. Komplikovane vysvetloval, že nie je dobré od neho žiadať presný pomer benigoi 30%, lebo on nevie zaručiť, že ich tam bude presne toľko. Pretože on to musí rátať, čo mu bude dlho trvať. Jednoducho žiadal, aby som pochopil, že to nejde, ale nechcel to slovo sám povedať. Po zakúpení viacerých boxov som prešiel k jednému z bazénov neurčených k predaju a zistil som, že bol plný tancho goshiki. Požiadal som ho o jeden kus a opäť nasledovala už spomínaná komédia. Nehybne som čakal a hral som "blbého" a nešiel k bazénu s pomerne drahými rybami. Z vody zlej viditeľnosti vybral po chvíli nádherné tancho goshiki, ktoré som musel kúpiť.


V Niigate sú traja najlepší chovatelia variety showa. Je to Dainichi, Isa, Sekiguchi. Dainichi je tá najvyššia liga, ktorá je pre bežných ľudí nedosiahnuteľná z dôvodu ceny. Na druhej strane veľa chovateľov showa a kohaku v Niigate použilo jedincov jeho krvnej línie práve na vytvorenie tej svojej. Platí, že tie najhoršie dainichi sú stále tak drahé, že sa ich vôbec neoplatí kupovať len kvôli svojmu pôvodu. Zakladateľom bol pán Minoru Mano a pôvodne sa farma venovala ogonom. Následne prešla na gosanke variety a stabilizovala svetoznámu krvnú líniu dainichi. Vyznačuje sa vynikajúcim rastom, telom, farbou kože. Na veľkých jedincoch je znateľný "fukurin" lesk, ktorý sa zvyčajne objavuje len na ogonoch. U dainichi je znateľný aj na gosanke. V súčasnosti je dainichi stále veľmi drahý a v popularite sa mu vyrovná azda len sakai fish farm z Hiroshimi.


Sekiguchi skrížil krvnú líniu Izumya s Kanezo. Izumya dnes okrem gosanke je známy svojimi žiarivo žltými yamabuki ogonmi. Podarilo sa mu získať matičné ryby, ktoré mu stabilne produkú tosai výbornej kvality.
 

 
« Späť


Diskusia: "Útržky z Japonska"
Dátum: Meno: Komentár:
- Žiadne komentáre -
Pridať komentár | Zobraziť všetky komentáre