Kontaktné údaje

MARGOČ s.r.o.

962 31 Sielnica 377

IČO 36690686

IČ DPH SK 2022259503

 

 

Info-Hotline

 

 

 

 

 

 

 

 CZIN.eu

 

 WebShopy - Katalog internetovych obchodov

 

Navštívte KOI KAPRE A ZÁHRADNÉ JAZIERKA v ShopMania

 

Pozri.sk - Katalog

 

www pesiazona.sk najväčšia nákupná zóna na webe

 

UV lampa do jazierka

30.03.2017, 13:30, Juraj Margoč

Často dostávame otázku : Mám zelenú vodu v jazierku, čo nám poradíte ?


zelená voda v jazierku

 

V zásade máte na výber 2 možnosti:

Po prvé – riešiť problém prípravkami, ktoré neustále lejete, alebo sypete do vody v pravidelných intervaloch počas sezóny  

 

Po druhé – riešiť problém zakúpením uv lampy, čo je z dlhodobého hľadiska určite prijateľnejšie riešenie, hoci jednorázovo investične náročnejšie   

 

V tomto článku sa budeme venovať druhej možnosti – vysvetlíme si akú uv lampu, s akým príkonom to ktoré jazierko potrebuje, ako ju nainštalujete, akú starostlivosť si  vyžaduje.

 

UV lampa do jazerka je zariadenie, ktoré ultrafialovým žiarením zabíja voľne plávajúcu riasu (tá robí vodu zelenej farby). Okrem iného sterilizuje vodu, ničí nežiadúce i žiadúce baktérie, mikroorganizmy, vírusy, huby, zárodky chorôb. Inštalovať by sa mala vždy za čerpadlo v skladbe filtračného systému, a na tom či ju namontujete horizontálne alebo vertikálne až tak nezáleží. Dôležité je, aby voda pretekala cez celú dĺžku uv lampy a aby sa voda v lampe zdržala čo najdlhšie. Optimálne je nainštalovať ju pred filtráciu, aby to čo „zničí“ bolo hneď zachytené vo filtri a nedostávalo sa ako kal ďalej do jazierka a nesedimentovalo na dne. Pokiaľ voda cez uv lampu rýchlo pretečie, neožiari sa dostatočne, bude sa stíhať tvoriť nová riasa a voda v jazierku bude zelená.

Lampu inštalujeme vždy na breh jazierka, alebo do filtračnej šachty, zabezpečíme aby bola chránená pred dažďom. Nesmie byť ponorená v jazierku!

Na trhu sú dostupné 2 typy UV lámp.


Klasické s obalom z plastu, alebo ponorné, kde obal tvorí kremíkové sklo. 

 

uv lampa do jazierkaKlasické UV lampy majú na vstupe a výstupe redukovaný hadicový tŕň s možnosťou pripojenia hadice rôzneho priemeru. Väčšinou disponujú kontrolkou, alebo okienkom na kontrolu svietivosti. Ožarujú len vodu, ktorá lampou pretečie.

 

 

ponorná uv lampaPonorné uv lampy sa na rozdiel od klasických inštalujú do prázdnej filtračnej komory napr. i vortexu, alebo priamo do filtra napr. bubnového, štrbinového, neovplyvňujú prietok vody, ožarujú  vodu v celom priestore kde je lampa ponorená. Majú väčší účinok než klasické lampy i dlhšiu výdrž žiariviek.U tých kvalitnejších   býva vyššia obstarávacia cena.

 

 

Koľko watt-ovú UV lampu si mám vybrať ?

Vždy sa riadime objemom jazierka a tým či sú v ňom ryby. Na kúpacie jazierka, jazierka bez rýb inštalujeme uv lampu s príkonom 1watt/1 m3 vody, na jazierka s rybami 2-3 watt/1 m3. 

 
Žiarivky by sa mali meniť každú sezónu. Skracovaním ich životnosti sa znižuje intenzita žiarenia. To zbadáte, že Vám voda zozelenie a je čas na výmenu. Pri kúpe máte na výber lacnejšie PL žiarivky (Jebao, AquaKing...) a drahšie žiarivky od renomovaných výrobcov (Philips a pod). Výrobca tých drahších garantuje dlhšiu dobu svietivosti. Vyrábajú sa žiarivky 5w, 7w, 9w, 11w, 15w, 18w, 24w, 30w, 36w, 40w, 55w, 75w. 

Dôležité je, aby v sezóne uvc lampa bola v prevádzke 24 hodín denne a nezapínala sa len na noc (keď je lacnejšia el. energia), alebo na spínacie hodiny. Je potrebné zachovať kontinuitu ožarovania.

 

Pred príchodom prvých mrazov uv lampu demontujeme, opatrne očistíme kremíkovú trubicu od vodného kameňa, povlaku rias a starostlivo uskladníme. Na jar po pominutí mrazov skontrolujeme tesnenia, v prípade potreby založíme novú žiarivku, namontujeme a uvedieme opäť do prevádzky.

 

Pokiaľ sú splnené všetky potrebné parametre, tj dostatočný príkon uv lampy, primeraný prietok čerpadla, kontinuita prevádzky,  zelená voda sa odstráni v priebehu 1-2 týždňov. 

 
« Späť


Diskusia: "UV lampa do jazierka"
Dátum: Meno: Komentár:
- Žiadne komentáre -
Pridať komentár | Zobraziť všetky komentáre