Kontaktné údaje

MARGOČ s.r.o.

962 31 Sielnica 377

IČO 36690686

IČ DPH SK 2022259503

 

 

Info-Hotline

 

 

 

 

 

 

 

 CZIN.eu

 

 WebShopy - Katalog internetovych obchodov

 

Navštívte KOI KAPRE A ZÁHRADNÉ JAZIERKA v ShopMania

 

Pozri.sk - Katalog

 

www pesiazona.sk najväčšia nákupná zóna na webe

 

Záhradné jazierko na jeseň a v zime

31.10.2010, 22:06, Juraj Margoč

Keďže nás viacero zákazníkov kontaktovalo ohľadom zimovania jazierka a rýb, pokúsime sa stručne prezentovať naše názory na danú problematiku....


1/ Kŕmenie

Všeobecne je zaužívané tvrdenie, že kŕmiť pri teplote vody pod 10 st. Celzia je nevhodné. Tento rok je to približne od 15. októbra (280 m.n.m.), čo môže trvať aj do polovice apríla, čiže pol roka. Takisto sa preferuje v chladnejšom období kŕmenie potápavými granulami kvôli údajne lepšiemu príjmu potravy.

Na druhej strane niektorí zahraniční chovatelia doporučujú kŕmiť stále, pokiaľ kapre potravu prijímajú. Náš názor je, že pokiaľ  boli ryby dostatočne kŕmené počas letných mesiacov, nemal by byť problém prečkať pre ne aj polročný pôst. Na druhej strane nevieme si predstaviť, keďže chováme jesetery spolu s kaprami ako im zabrániť prijímať jeseteriu potravu, keďže tie žerú aj pri 1 st. Celzia. Minulý rok sme sledovali kapre až do zamrznutia jazierka a boli ochotné vystúpať za plávajúcimi granulami až do 23. decembra. Takisto rybári potvrdia, že kapor rybničný berie potravu aj pri teplote vody 5 st. Celsia, samozrejme úplne inak ako v lete.  Nevieme si tiež predstaviť, ako by niekto bránil v príjme potravy kaprom a KOI kaprom v prírodnom rybníku. Príjem potravy je ale v tomto období z hľadiska nutričného málo významný a nezávisí od neho schopnosť prežitia zimy bez ujmy. Dvojnásobne tu platí pravidlo, že od hladu takmer žiadny KOI neuhynul, ale na následky prekrmovania (rozklad nespotrebovanej potravy, znížená činnosť tráviacich enzýmov...) naopak. Takže ak sa rozhodnete  kŕmiť , na mieste je opatrnosť a veľká striedmosť.

Možnosťou, ako sa vyššie uvedeným problémom vyhnúť je vytvorenie zimoviska pre kapre napr. v suteréne rod. domu. Jednoduchým riešením je nádrž zhotovená nástrekom PVC na tkaninu, alebo vybudovanie dreveného, alebo tehlového bednenia a vloženie jazierkovej PVC fólie do vnútra. Podmienkou je dostatočná veľkosť a najmä správne nadimenzovaná filtrácia. Výhodou takéhoto zimovania je možnosť tešiť sa z rýb celý rok a sledovať ich dĺžkové a hmotnostné prírastky (pri teplote 15 st Celsia aj 15 cm ,v období od nov-apr).

 

2/ Starostlivosť o rastliny, prísun kyslíka a hĺbka jazierka

Niektoré ponorené rastliny vyžadujú zimovanie v nezamŕzajúcej hĺbke vody, napr. väčšina lekien, iné močiarne až na výnimky ( v našom prípade napr. Pontederia cordata) premŕzanie bez ujmy znesú. V každom prípade, po uplynutí vegetačného obdobia odstránime listy väčšine vodných rastlín, Scirpusy, pálky a pod.. Zrežeme až po vytvorení ľadovej vrstvy. Tvrdenie, že cez stonky rastlín sa zabezpečuje dostatočná výmena plynov v jazierku považujeme za veľmi odvážne. Pochybujeme, že cez uzavretú stonku  niektorých rastliín  skutočne dochádza k výmene plynov aspoň v min. množstve.

Tak, ako je všeobecne nevhodné prevádzkovať okrasné jazierko s vrstvou bahna na dne počas vegetačného obdobia, počas zimy to platí dvojnásobne. Z  bahna sa v zime uvoľňujú metánové a sírovodíkové plyny, ktoré pri ľadom uzavretej vodnej hladine sa kumulujú v jazierku do pre ryby smrteľných koncentrácií. Preto pokiaľ v jazierku nemáte funkčný filtračý systém (inštalovaná dnová vpusť - gula), ktorý tvorbe bahna zabraňuje, je potrebné ho odstrániť napr. použitím jazierkového vysávača.

Preferujeme dodávku kyslíka do vody a udržiavanie otvoru v ľade pomocou do exteriéru vhodného vzduchovacieho čerpadla, pričom prevdušňovací kameň doporučujeme umiestniť tesne pod ľad, aby sa voda v jazierku príliš nemiešala. Výhodou je využitie zariadenia aj v lete, pri vysokých teplotách vody, kedy nie je kyslíka nikdy dostatok. Tiež prekysličovanie filtračných médií je v niektorých prípadoch dokonca nevyhnutné, pretože nitrifikačné baktérie spracujú dusitany len pri dostatku kyslíka, pričom ich spotreba je hlavne vo väčších filtroch obrovská.

Druhou možnosťou je použitie ICE FREE rozmrazovača, čo je vlastne malé čerpadlo zavesené na plaváku, ktoré privádza teplejšiu vodu z hĺbky cca 40-80 cm pod hladinový plavák a prúdením vody udržiava otvor v ľade. Toto zariadenie využijeme na rozdiel od prevzdušňovača len v zime.

Rušiť ryby rozbíjaním ľadu je nevhodné, ryby sú rušením príliš aktívne a tieto sily im môžu chýbať v jarných mesiacoch, o možnom omráčení rýb tlakovou vlnou v plytkých jazierkach nehovoriach.

Pri dodržaní vyššie uvedených podmienok pre zimovanie KOI považujeme za vhodnú hĺbku jazierka 2 m, netvrdíme, že zimovať bez ujmy je v hĺbke napr. 1 m nemožné, nemusí sa to ale podariť každý rok. Veľa závisí od mikroklimatických podmienok záhrady a samozrejme polohy jazierka z hľadiska zemepisnej šírky a nadmorskej výšky.

Kapor potrebuje na dne vodu o teplote blízkej 4 st. Celsia, nižšia teplota ho vyčerpáva a na jar je oslabená ryba náchylná napr. na virémiu a spravidla hynie. Najvyššiu hustotu má práve voda o teplote 4 st. Celsia, teplejšia, oteplená podložím jazierka stúpa nahor a následne sa ochladzuje o ľad. Nehomogénnosť teploty vody, rozdiel medzi teplotou pod ľadom a na dne zabzpečíme práve dostatočnou hĺbkou.

 

3/ Filtrácia a UV

Pri teplote pod 5 st. Celsia už baktérie vo filtri takmer vôbec nepracujú, najlepšie je filter vypustiť, vyčistiť a odstaviť z prevádzky. Filtračné média môžu zostať vo filtri a na jar po znovuuvedení do prevádzky sa ich funkčnosť znovu obnoví. Zvyšková voda v UV zariadení by nemala zamrznúť, preto je vhodné lampu demontovať zo systému a opäť spustiť až na jar. Čerpadlo je vhodné demontovať zo systému, vyčistiť a uskladniť v suchom prostredí.  

 
« Späť


Diskusia: "Záhradné jazierko na jeseň a v zime "
Dátum: Meno: Komentár:
- Žiadne komentáre -
Pridať komentár | Zobraziť všetky komentáre