Jazierkové ryby  

Koi kapor, jeseter, jalec zlatý, podustva

 

Japonské koi kapre z importu

  • Zaoberáme sa dovozom koi kaprov len z provincie Niigata v Japonsku, pretože klíma v zime je blízka tej našej. Z tohto dôvodu sa nebudeme zaoberať s koi z Izraela, Singapuru  a pod.
  • Sme výhradným zástupcom firmy Ornafish Japan Co.,Ltd pre Slovenskú republiku.
  • Dovážame koi nie len pre vlastný maloobchodný predaj, ale aj pre veľkoobchod, ako dodávku firmám podobného zamerania.
  • Každoročne sprevádzame našich klientov pri osobnom výbere KOI v Japonsku.
  • Celoročne máme skladom niekoľko 100 ks dvoj a viacročných rýb a niekoľko 1000 ks ročných rýb.
  • S viacerými chovateľmi máme priateľské vzťahy, založené na viacročnej spolupráci, čo umožňuje vybrať našim zákazníkom tie najlepšie ryby pri danom rozpočte.
  • Naša prevádzka je oficiálne registrovaná  a schválená ako farma v Centrálnej evidencii hospodárskych zvierat SR.
  • Ryby, ktoré nakupujeme prechádzajú veterinárnou kontrolou v Japonsku (vrátane KHV) a následne na mieste vstupu do EÚ sú ryby od každého chovateľa zaslané na KHV testy v Európe. Protokol o výsledku obdržíme do 2 týždňov od dátumu importu.
  • Počas obdobia karantény, z dôvodu flexibility a okamžitej reakcie na problémy si vzorky rýb mikroskopicky vyšetrujeme sami. Vyhýbame sa preventívnemu a bezdôvodnému podávaniu liečiv rybám, z dôvodu podpory ich prirodzenej imunity.
  • Nezaoberáme sa výrobou certifikátov pôvodu rýb a ani ich nežiadame od japonských chovateľov, rovnako neriešime žiadne rodokmene, ale preferujeme výber tých najlepších rýb za danú cenu u konkrétneho chovateľa.
  • Poradenstvo pri kúpe a opatere rýb je u nás celoročné a zdarma. Tak ako v Japonsku, aj my Vám na požiadanie vyberieme z nádrží tie najlepšie ryby a zdôvodníme prečo.

 

  • Ryby balíme do igelitových vriec v 2 vrstvách pri množstve rýb, vody a kyslíka tak, aby bol zaručený bezproblémový transport v dĺžke min 10 hodín až ku Vám domov
  • Ryby sú len k osobnému odberu, prípadne Vám ich dovezieme podľa dohody a nášho plánu ciest.
  • Ryby neposielame prostredníctvom kuriérskej spoločnosti !

 

Euro koi kapre z nášho odchovu po japonských rodičoch

  • Pod pojmom "euro koi"  rozumieme ryby, ktoré už niekoľko generácií žijú v Európe, hoci majú japonských predkov.
  • Majú vyššiu stavbu tela, ich farby pri mnohých varietách nie sú také sýte a žiarivé ako u originál japonských koi
  • Znesú i väčšie chyby chovateľa, sú vhodnejšie pre menej skúsených chovateľov
  • Vhodné  do jazierok bez filtrácie.
  • Ponúkame prevažne ročné euro koi kapre z nášho vlastného chovu geneticky dané po japonských rodičoch. Ponuka farebných variet sa každoročne mení, podľa požiadaviek trhu

 

Jesetery

  • Na rozdiel od KOI sú to ryby neustále aktívne, ladne plávajúce na dne a po okrajoch jazierka, neustále si hľadajúce potravu, zatiaľ čo KOI sa často bez pohybu slnia na plytčinách a tam ukazujú svoju krásu.
  • Svojim pohybom na dne jeseter neustále víri kal, ktorý je následne možné zachytiť vo filtrácii a tým pádom ho odstrániť z jazierka, čím udržujeme  priaznivú kvalitu vody 
  • Jesetery sú veľmi odolné ryby voči chorobám a nízkym teplotám, preto je ich možné vysádzať do jazierok až do neskorej jesene.
  • Hoci pôvodne sa jesetery chovali a aj stále chovajú pre chuťovo vynikajúce mäso bez kostí a pre produkciu pravého kaviáru, svojim jedinečným tvarom tela a ladnosťou pohybu si získali v posledných rokoch veľkú popularitu aj medzi vlastníkmi záhradných jazierok. Niektorí chovatelia dokonca preferujú jesetery pred KOI kaprami.
  • Každý rok máme v ponuke niekoľko druhov jeseterov. (jeseter malý, jeseter hviezdnatý, jeseter ruský, jeseter malý albinotická forma, vyza)

 

Jalce zlaté, podustvy

  • V ponuke máme jalce zlaté, ktoré nezaťažujú vodu v takej miere ako kapre a podustvy na likvidáciu premnoženej vláknitej riasy. Aj jalce, aj podustvy sú vhodné do všetkých typov jazierok i jazierok bez filtrácie.

 

 

Pýtate sa nás 

Môžu sa dať KOI kapre do jazierka 1,2 m hlbokého ?

Odpoveď : Môžu, ale je to hraničná hĺbka, skutočne minimum pre zimovanie KOI. Ryby môžu byť aj v jazierku  50 cm hlbokom, ale zimu musia potom stráviť v priestoroch pivnice, garáže a pod, kde majú vyhovujúcu teplotu. Ideálne je ich zimovať priamo v dome, vo vykurovanom priestore, kde môžu rásť aj počas zimy.

 

Znáša sa KOI s inými druhmi rýb ?

Odpoveď : KOI nie je agresívna ryba, bežne sa chová s karasmi, jalcami, jesetermi, či dokonca so pstruhmi. KOI nie je dravá ryba, ostatné ryby neprenasleduje.

 

Ako sa ryby transportujú na väčšie vzdialenosti ?

Odpoveď : Všetky ryby balíme do plastových sáčkov s vodou doplnených kyslíkom, čo umožní viachodinový prevoz od nás k zákazníkovi.

 

Musíme u Vás zakúpené ryby ešte karanténovať ?

Odpoveď : Naše ryby vždy prejdú niekoľkotýždňovou karanténou, sú pod veterinárnym dohľadom a do predaja sú uvoľnené len zdravé jedince, takže ďalšia karanténa nie je potrebná.

 

Možno po príjazde domov, ryby  ihneď vypustiť  do jazierka ?

Odpoveď :  Dobré  je ich najprv aklimatizovať, vyrovnať teploty vody  t.j. ešte zabalené v sáčku ich na cca 1/2 hodiny položiť na vodnú hladinu, alebo ešte lepšie je sáčok s vodou a rybami opatrne vyliať do vaničky, plastovej prepravky a pod. a pomaly prilievať vodu z jazierka do nádoby. Pokiaľ sú ryby po cca 10 min aklimatizácii čulé, reagujú na pohyb  v ich okolí, neležia na dne ale plávajú, môžu sa pokiaľ rozdiel v teplotách jazierka a nádoby nie je väčší ako 2 stupne premiestniť do jazierka.

 

Kedy možno začať s kŕmením po vysadení do jazierka ?

Odpoveď : Hoci prevláda názor, že kŕmiť môžeme až na druhý deň, my hodíme niekoľko granúl už po 2 hodinách a pokiaľ ryby o ne prejavia záujem, vieme, že ich úspešnému adaptovaniu na nové prostredie nič nebráni.  Aj keď im neponúkneme umelú potravu, určite si niečo v jazierku nájdu a s obvyklou dávkou krmiva začneme na druhý deň.

 

Koľkokrát za deň a aké množstvo krmiva máme rybám ponúknuť ?

Odpoveď : V letnom období, pri teplote vody nad 20 st. Celsia a dobrých parametroch vody môžeme kŕmiť bez obmedzenia, čo sa týka početnosti dávok a čo do množstva vždy toľko, koľko dokážu v priebehu 2-3 min skonzumovať. Platí, že čím viac prijatej potravy v čo najväčšom počte kŕmnych dávok znamená najväčšie hmotnostné a dĺžkové prírastky rýb. Pri nižšej teplote medzi 15-20 st. kŕmime 2x/deň, medzi 12-15 st. 1x, medzi 10-12 st. 1x za 2 dni. Pod 10 st. už nekŕmime. Čiatočne obmedzovať kŕmenie je potrebné len starším rybám nad 50 cm, ktoré môžu mať sklon k tučnote. Dôležité je kŕmiť kvalitným krmivom s vyváženým pomerom tuku, bielkovín, vitamínov, probiotík a stopových prvkov.