Kontaktné údaje

MARGOČ s.r.o.

962 31 Sielnica 377

IČO 36690686

IČ DPH SK 2022259503

 

 

Info-Hotline

 

 

 

 

 

 

 

 CZIN.eu

 

 WebShopy - Katalog internetovych obchodov

 

Navštívte KOI KAPRE A ZÁHRADNÉ JAZIERKA v ShopMania

 

Pozri.sk - Katalog

 

www pesiazona.sk najväčšia nákupná zóna na webe

 

Variety KOI

Základné variety

Základné farebné KOI variety sú :

 1. KOHAKU                                    
 2. SANKE
 3. SHOWA
 4. BEKKO
 5. UTSURIMONO
 6. ASAGI, SHUSUI
 7. KOROMO
 8. KAWARIMONO
 9. OGON
 10. HIKARI MOYOMONO
 11. HIKARI UTSURIMONO
 12. KINGIRIN
 13. TANCHO
 14. GOSHIKI 
 15. KUMONRYU
 16. KUJAKU

Ďalej sa okrem horeuvedených variet používajú niektoré pojmy, ktoré sú spoločné pre jednotlivé variety. Napr.  najznámejšie sú

Doitsu = Koi bez šupín

Wagoi = plne šupinatý KOI

Kawagoi = KOI takmer bez šupín /šupiny sú len v okolí chrbtovej plutvy/

Hikari = koža KOI kapra má nádhernú metalickú farbu

Kingirin = blýskajúce sa šupiny / Kin znamená v preklade zlatý t.j KOI so       zlatotrblietajúcimi sa šupinami/

Ginrin = blýskajúce sa šupiny / Gin v preklade strieborný t.j. KOI so striebrito trblietyjúcimi sa šupinami/

a iné.

1. KOHAKU

Kohaku

Základom tejto KOI variety je biela farba, na ktorej sú usporiadané červené škvrny s ostrým ohraničením na rôznych miestach tela.  Biela farba musí byť úplne čistá, ale na hlave sa niekedy sfarbuje do hneda. Mladé ryby mávajú bielu farbu na hlave takmer vždy do hneda sfrabenú. Červená farba môže mať viacero odtieňov, od oranžovej, cez červenú až po tmao červenú. Musí byť však jasná.

Je to najobľúbenejšia varieta

 

2. SANKE

Sanke

Sú to vlastne KOHAKU s čiernymi malými škvrnami. Cenené je u Sanke symetrické usporiadanie švŕn. T.j. pravá a ľavá polovica tela by mala byť čo najpodobnejšia. Čierne škvrny by nemali zasahovať na boky a brucho. Čierna farba na bielom podklade  je vyššie hodnotená  ako na podklade červenom.

Je to druhá veľmi významná varieta

 

3. SHOWA

Showa

Tretia najobľúbenejšia varieta. Je to trojfarebný KOI, kde pomer jednotlivých farieb by mal byť vyvážený. Na rozdiel od SANKE čierne škvrny by mali zasahovať až pod bočnú čiaru na brucho, čo u SANKE nie je prípustné. Ďalej by ideálna SHOWA mala mať čiernu škvrnu aj na hlave, siahajúcu až k jej prednej časti.

 

4. BEKKO

Bekko

Táto skupina zahŕňa KOI dvojfarebné, kde základ tvorí jedna farba a to buď biela, žltá alebo červená. Druhá farba je čierna. Čierne škvrny by nemali byť veľké, ale mali by byť ohraničené a šachovnicovo rozložené. Dôležité je aby čierne škvrny nezasahovali do hlavovej časti.

 

5. UTSURIMONO

Utsurimono

Je to veľmi stará varieta, KOI sú ako SHOWA, ale bez tretej farby / dvojfarebná/. Ideálne je ak základ tvorí čiarna farba a k nej sa pridá iná farba buď biela, červená alebo žltá. Čierne škvrny by mali mať lesklú farbu ako "lak", jasne sýtu. Výnimku tvoria mladé ryby, u ktorých sa čierna farba tmavne vekom.

 

6. ASAGI

Asagi

Varieta s modrastým zafarbením na chrbte smerom k boku ryby, ktoré prechádza do oranžovej až červenej farby. Prechod medzi týmito farbami by mal byť ostrý, na mieste bočnej čiary. Červená farba by mala v zrkadlovom obraze pokračovať cez žiabre až k ústam, pričom pri pohľade zhora by nemala byť  viditeľná. Temeno hlavy má byť biele, krémové alebo modré. Niekedy býva aj červené. Je to varieta, ktorá pomerne rýchlo rastie.

SHUSUI

Shusui

Je to lysá varieta s dvomi radmi šupín siahajúcimi od hlavy, okolia chrbtovej plutvy až po chvostovú plutvu. Šupiny by mali byť veľké a modré. Za chrbtovou plutvou by mali tvoriť ucelenú radu až po chvostovú plutvu. Väčšinou sú však len roztrúsené. Farba, ktorá obklopuje šupiny na chrbte má byť svetlá až modrá.  Modrá farba  na chrbte nemá zasahovať pod bočnú čiaru. Červená farba po bokoch múže mať rôzny odtieň, od oranžovej až po červenú. Červená potom symetricky pokračuje podobne ako u ASAGI cez žiabre až k ústam.

 

7. KOROMO

Goromo

Je to v podstate kríženec KOHAKU a ASAGI. Charakteristický je biely základ s červenými škvrnami, na ktorých sú šupiny s modrým zafarbením, pripomínajúce sieť.  Väčšinou trvá 2-3 roky, kým sa skutočná krása tejto variety prejaví. Sú veľmi vyhľadávané a nie tak ľahko odchovávané.

 

8. KAWARIMONO

Kawarimono

Pod týmto názvom sú KOI, ktoré sa nedajú zaradiť do žiadnej inej variety a sú výplodom rôznej hybridizácie. Najznámejšia skupina rýb v tejto variete je CHAGOI /KOI s hnedasto-nažltlou farbou/. Sú to najpriateľskejšie ryby k svojmu majiteľovi, väčšina z nich sa naučí prijímať potravu priamo z ruky. Veľmi rýchlo rastú, a v dobrých teplotných podmienkach môže mať ako 2-ročné  cca 50-60 cm.

 

9. OGON

Ogon

Ogon znamená v preklade zlatý, lesklý, žiarivý. Patria sem všetky jednofarebné šupinaté i bezšupinaté variety od bielej, krémovej, žltej, oranžovej až po červenú so zlatolesklým, metalickým, kovovým vzhľadom. Najpopulárnejšim je Yamabubki Ogon, za ním nasleduje Platinum Ogon, a samozrejme Orenji Ogon i Cream Ogon. Všetky sa vyznačujú vinikajúcou viditeľnosťou aj v nie celkom priehľadnej vode.  

 

10. HIKARI MOYOMONO

Hikari Moyomono

Táto skupina zahŕňa KOI s dvoj, alebo viacfarebným kovovým metalickým vzorkovaním

 

11. HIKARI UTSURIMONO

Hikari Utsurimono

Týmto termínom sa označujú variety UTSURIMONO a SHOWA, ktoré sa pýšia vysokým metalickým leskom OGONA.

 

12. KINGIRIN

 Kingirin

Kingirin , alebo skrátene Ginrin znamená v preklade zlato-striebrito lesklé. U tejto variety sú lesklé ale len šupiny, čo vytvára dojem šperku. Patria sem všetky variety od KOHAKU, SANKE, SHOWA až po TANCHO, ktoré majú min 20 Ginrin šupín. Lesk môže byť buď na konci šupiny, alebo v strede šupiny, alebo hviezdicovito uložený t.j. od stredu k okrajom šupiny, alebo na celej šupine. Je to veľmi cenená varieta.

 

13. TANCHO

Tancho

Táto varieta je kráľom medzi všetkými varietami. Jej symbolom je jasnočervená okrúhla škvrna na bielom temene hlavy, ktorá sa nesmie na tele už opakovať. Táto kategória zahŕňa 3 základné typy a to TANCHO KOHAKU, TANCHO SANKE a TANCHO SHOWA.

 

14. GOSHIKI

Goshiki

Je to KOI piatich farieb /bielej, červenej, čiernej, šedej a modrej/. Základ tvorí biela farba s čierno modrým sieťovaním, prekrytým červenými škvrnami. Týchto 5 farieb bude niekto veľmi ťažko hľadať, ale skúsený chovateľ ich rozpozná veľmi dobre.

 

15. KUMONRYU

Kumonryu

Sú to bezšupinaté KOI. Dôležitá je u nich čierna ebenová farba, ktorá by mala lemovať chrbtovú svetlú časť. Táto svetlá farba je vždy krémová až béžová. Hlava by mala byť na temeni tiež svetlá.

 

16. KUJAKU

Kujaku

Charakteristická je pre túto varietu biela metalická farba a kombinácia lesku OGONA so vzormi KOHAKU a ASAGI sieťovaním. Často sa na hlave vyskytuje tmavo zafarbená koža. Dôležitá je tiež červená farba, ktorá  býva často svetlooranžová až oranžová. Bývajú šupinaté i bezšupinaté.