Jazierka

Okrasné jazierka

 

Jazierka sú novodobým trendom súčasnosti, dodávajú záhrade celkom novú hodnotu, poskytujú priestor na relax, uvoľnenie, zábavu. Prinášajú kus prírody, vzrušujúceho dobrodružstva.

   

Pýtate sa nás : 

Mám dostatok miesta v mojej záhrade na stavbu jazierka ?

Naša odpoveď : Áno, v každej záhrade je jazierko zrealizovateľné, vďaka rôznym stavebným prevedeniam

 

Aké veľké mám jazierko postaviť ?

Naša odpoveď : Platí, čím väčšie, tým lepšie. Väčšie systémy dosahujú rýchlejšie biologickú rovnováhu.  Samozrejme, veľkosť jazierka závisí od účelu použitia, priestorových možností a finančného rozpočtu.

 

Je na stavbu jazierka potrebné stavebné povolenie ?

Naša odpoveď :   Stavebný zákon definuje drobné stavby ako stavby so stavebnou plochou menšou ako 25 m². Pre podzemné stavby, akými sú aj jazierka, platí aj druhé kritérium. Podzemné stavby nesmú byť hlbšie ako 3 metre.

Stavbu jazierka je teda nutné riešiť ako iné drobné stavby, a to ich ohlásením. Tento proces je nutné uskutočniť bezplatne na najbližšom stavebnom úrade. Tam je potrebné vyplniť žiadosť o drobnú stavbu. K tejto žiadosti sa prikladá list vlastníctva a schematický nákres. 

 

Na aký účel budem jazierko používať ?

Naša odpoveď : Je dobré si vopred zodpovedať nasledovné otázky, či chcem :

- záhradné jazierko na okrasný účel, bez akýchkoľvek rýb, alebo s pár rybkami (karas, jalec, podustva, amur, jeseter, ..)

- KOI jazierko na hobby účel 

- rybník na chovný a konzumný účel s rybami (pstruh, kapor, šťuka, zubáč...)

- kúpacie jazierko, na kúpací účel

 Definovať účel jazierka je veľmi dôležité z dôvodu správneho výberu typu a veľkosti filtrácie, aby voda v jazierku bola čistá a intervaly čistenia boli čo najdlhšie.

 

Koľko ma bude stáť stavba jazierka ?

Naša odpoveď : Nedá sa jednoznačne vyčísliť realizačná suma. Každé jazierko je inak  špecifické. Cena sa odvíja od množstva a kvality použitých stavebných materiálov, od typu filtrácie a od spôsobu realizácie (svojpomocne, dodávateľsky).  Na každé jazierko vypracujeme cenovú ponuku po získaní vstupných informácií od investora.

 

Koľko ma budú stáť prevádzkové naklady ?

Naša odpoveď : Prevádzkové náklady sú cenovo porovnateľné s prevádzkou bazénu, v niektorých prípadoch dokonca nižšie.  

 

Mám sa pustiť do stavby jazierka sám ?

Naša odpoveď : Pokiaľ sa rozhodnete pre stavbu jazierka svojpomocne, nič Vám v tom nebráni. Ak ste zručný, určite to zvládnete. Odporúčame Vám  ešte pred započatím prác obrátiť sa na nás, aby ste s nami sdkonzultovali  pracovný postup a správny výber stavebných materiálov.  Prerábanie stojí viac času, nervov  i peňazí !

 

Aké výhody mi prináša dodávateľký spôsob realizácie jazierka ?

Naša odpoveď : V dnešnej dobe jazierko vie akože " zrealizovať každý " , stavebná firma, záhradník, záhradné centrum... Odporúčame Vám však obrátiť sa na profi firmu, špecializujúcu sa na stavbu jazierok, ktorá sa tejto činnosti venuje na 100% a má vypracovaný know how   fungovania eko-systému. Tiež sa nedáte liečiť u všeobecného lekára s konkrétnou diagnózou, ale vyhľadáte špecialistu !

 

Je potrebné sa o jazierko starať, ako často ?

Naša odpoveď : Frekvencia starostlivosti závisí od správneho nadimenzovania filtrácie.  Základná starostlivosť spočíva v jarnom pridaní nitrifikačných baktérií, sezónneho vysávania sedimentov z dna jazierka (v prípade osadenia dnovej vpuste - odpadá táto činnosť), v čistení filtrácii, na jeseň v odstránení odumretých častí rastlín. 

 

Ak ešte stále nie ste rozhodnutí pre stavbu jazierka, určite Vás presvedčia výhody, ktoré jazierko neodmysliteľne má :

  • CELOROČNÉ VYUŽITIE
  • OPTICKY KRAJŠIE, NEŽ BAZÉN
  • INDIVIDUÁLNA, JEDINEČNÁ  TVAROVÁ KOMPOZÍCIA
  • MOŽNOSŤ KOMPOZÍCIE VODNÝCH PRVKOV (potok, vodopád, kaskáda)
  • MOŽNOSŤ KOMPOZÍCIE VODNÝCH HIER (fontána, chrlič, zahmlievač..)
  • MOŽNOSŤ KOMPOZÍCIE KAMENNÝCH, DREVENÝCH DEKORAČNÝCH PRVKOV
  • ZDRAVÉ KÚPANIE, BEZ CHLÓRU A ALERGIÍ
  • ŽIVÁ PRÍRODA (rastliny, ryby)